Tournament Results

2019 Tournament Results

2019 Spring Championship Results

2019 Spring Championship Championship
Colonial Williamsburg Resort (Golden Horseshoe Golf Club)
May 19-22, 2019

Individual Stroke Play – Gross
1 Arty Trojan Scottsdale, AZ 85-81-80–246
2 James Sellgren Pinehurst, NC 84-82-83–249
Keith Hynes Bonita Springs, FL 91-81-77–249
4 Bruce Shannahan Beverly Hills, CA 84-83-83–250
5 Dan Thompson Haymarket, VA 89-84-84–257
6 Bryan Moorhouse North Myrtle Beach, SC 87-87-88–262

Individual Stroke Play – Net
1 James Sellgren Pinehurst, NC 73-71-72–216
2 Bruce Shannahan Beverly Hills, CA 73-72-72–217
3 Keith Hynes Bonita Springs, FL 82-72-68–222
4 Bryan Moorhouse North Myrtle Beach, SC 74-74-75–223
5 Dan Thompson Haymarket, VA 78-73-73–224
6 Arty Trojan Scottsdale, AZ 79-75-74–228

Stableford – Net
1 Jon Ferro Point Loma, CA 38-38-39–115
2 Ken Auerbach Bonita Springs, FL 35-40-38–113
3 Tom Cole Jupiter, FL 34-43-32–109
David Splaine West Newbury, MA 41-34-34–109
5 Mike Irish Fairfield, CT 32-34-37–103
6 Tom Hopkins Chagrin Falls, OH 40-33-29–102
Joe Vayda Chagrin Falls, OH 28-40-34–102
8 Gary Pirri Dedham, MA 30-30-37–97
9 David Pruett North Haven, CT 30-31-34–95
10 Andy Cerone Briarcliff Manor, NY 34-28-31–93
11 Mike Bassett Wellington, FL 32-26-31–89
12 David Theroux Middlebury, CT 25-30-33–88
13 Thomas Holley Wichita Falls, TX 26-29-31–86
14 Conley Thornhill Winter Haven, FL 23-34-28–85
15 Rob Wiessner Rolling Hills Estates, CA 30-27-19–76

Super Senior Stableford – Net
1 Peter Malkin Greenwich, CT 39-45-39–123
2 Nick Nishiwaki Aldie, VA 32-37-40–109
3 Jerry Missel Savannah, GA 29-38-41–108
Frank Sims Mobile, AL 34-38-36–108
5 Joe Germano Mamaroneck, NY 35-38-34–107
6 Roy Young Tallahassee, FL 30-41-33–104
7 Gene Donovan Yonkers, NY 29-31-36–96
8 Hiro Sakata Rye Brook, NY 30-27-35–92
9 Bob Clark Bethesda, MD 30-28-32–90
10 Jim Smith Tallahassee, FL 31-33-16–80

Ladies Stableford – Gross
1 Rekha Lawande Haymarket, VA 12-15–27
2 Sue Ellen Vayda Chagrin Falls, OH 8-8–16
3 Carol Cerone Briarcliff Manor, NY 9-3–12
4 Teruko Sakata Rye Brook, NY 5-2–7

Ladies Stableford – Gross
1 Rekha Lawande Haymarket, VA 35-45–80
2 Carol Cerone Briarcliff Manor, NY 36-32–68
3 Sue Ellen Vayda Chagrin Falls, OH 32-32–64
4 Teruko Sakata Rye Brook, NY 27-20–47

2019 Better Ball of Pairs Results

2019 Better Ball of Pairs Championship
Casa de Campo Resort (Teeth of the Dog/Dye Fore/Teeth of the Dog)
February 13-16, 2019

Team Gross
1 Blair Foley (Naples, FL) and Mike Lane (Estero, FL) 79-76-75–230 +14
2 Jeff Foster (Moses Lake, WA) and Joe Schwab (Scottsdale, AZ) 79-74-79–232 +16
3 Gino Berretta (Pointe-Clair) and Michael Gibbons (Ann Arbor, MI) 80-81-78–239 +23
4 Mal Makin (Charlestown, RI) and Chip Williams (Coral Springs, FL) 81-79-80–240 +24
5 Joseph Flabbi (Toronto) and Paul Mowbray (Toronto) 83-84-80–247 +31
Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Mike Irish (Fairfield, CT) 80-89-78–247 +31
7 David Berg (Naples, FL) and Jon Ferro (Point Loma, CA) 82-83-84–249 +33

Team Net
1 David Berg (Naples, FL) and Jon Ferro (Point Loma, CA) 66-66-67–199 -17
Jeff Foster (Moses Lake, WA) and Joe Schwab (Scottsdale, AZ) 67-62-70–199 -17
3 Joseph Flabbi (Toronto) and Paul Mowbray (Toronto) 69-69-65–203 -13
4 Al Durrett (Ft. Myers Beach, FL) and Ronald Rucker (Naples, FL) 70-71-65–206 -10
5 Blair Foley (Naples, FL) and Mike Lane (Estero, FL) 72-68-67–207 -9
6 Peter Ciccone (Stuart, FL) and Paul Vigue (North Caldwell, NJ) 69-73-68–210 -6
Gino Berretta (Pointe-Clair) and Michael Gibbons (Ann Arbor, MI) 70-72-68–210 -6
8 Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Mike Irish (Fairfield, CT) 68-77-68–213 -3
Mike Debaggis (Westbrook, CT) and Gordon Strothers (Clinton, CT) 68-74-71–213 -3
10 Marty Anastasio (Wellington, FL) and Al Diamond (West Palm Beach, FL) 74-68-75–217 +1
11 Mal Makin (Charlestown, RI) and Chip Williams (Coral Springs, FL) 74-72-74–220 +4
12 Roger Hintz (Grand Rapids, MI) and David Kirk (Naples, FL) 71-80-75–226 +10

Ladies Stableford – Gross
1 Diane Schwab Scottsdale, AZ 16-15–31
2 Marti Anastasio Wellington, FL 14-12–26
3 Sondra Gibbons Ann Arbor, MI 10-8–18
Mary Ciccone Stuart, FL 11-7–18
5 Stacey Mowbray Toronto 9-8–17
Carol Cerone Briarcliff Manor, NY 10-7–17
7 Sally Foster Moses Lake, WA 3-8–11
8 Joyce Hintz Grand Rapids, MI 7-1–8
9 Beverly Kirk Naples, FL 3-1–4

Ladies Stableford – Net
1 Diane Schwab Scottsdale, AZ 38-34–72
2 Carol Cerone Briarcliff Manor, NY 35-32–67
3 Mary Ciccone Stuart, FL 36-30–66
4 Stacey Mowbray Toronto 32-28–60
5 Marti Anastasio Wellington, FL 31-27–58
6 Sondra Gibbons Ann Arbor, MI 30-26–56
7 Beverly Kirk Naples, FL 36-19–55
8 Joyce Hintz Grand Rapids, MI 37-17–54
9 Sally Foster Moses Lake, WA 20-31–51

2018 Tournament Results

2018 Stroke Play Results

2018 Stroke Play Championship
Dye Preserve/Jonathan’s Landing/Old Marsh – Jupiter, FL
December 9-12, 2018

Individual Stroke Play – Gross
1 Brad Peete Bonita Springs, FL 82-84-85–251
Peter Francini Shelton, CT 84-83-84–251
3 Mal Makin Charlestown, RI 84-84-85–253
4 Ed Shobe Baton Rouge, LA 88-86-80–254
5 Mark Teskey Toronto 83-87-86–256
6 Buzz Tarver Lakeland, FL 88-90-87–265
Frank McDonald Stuart, FL 88-94-83–265
8 Bruce Shannahan Beverly Hills, CA 85-91-90–266
9 Neil Falco Bluffton, SC 86-92-91–269
10 Bob Andreola Wayne, PA 98-94-86–278
11 Stuart Duhl Evanston, IL 89-99-94–282

Individual Stroke Play – Net
1 Peter Francini Shelton, CT 74-74-74–222
2 Mark Teskey Toronto 72-76-75–223
3 Ed Shobe Baton Rouge, LA 79-78-71–228
4 Mal Makin Charlestown, RI 76-76-77–229
5 Brad Peete Bonita Springs, FL 76-78-79–233
6 Bruce Shannahan Beverly Hills, CA 74-81-79–234
7 Frank McDonald Stuart, FL 78-85-73–236
8 Neil Falco Bluffton, SC 76-82-80–238
9 Buzz Tarver Lakeland, FL 81-83-79–243
10 Bob Andreola Wayne, PA 88-85-76–249
11 Stuart Duhl Evanston, IL 80-91-85–256

Stableford – Net
1 Alan Shurr Highland Beach, FL 39-33-37–109
2 Curtis Henley Poquoson, VA 30-37-39–106
3 Ken Auerbach Bonita Springs, FL 34-31-35–100
Tom Cole Jupiter, FL 34-27-39–100
5 David Gilbert Tulsa, OK 36-30-31–97
6 Erich Lichtenberger Largo, FL 37-22-37–96
Ed Ciel Indian Mills, NJ 30-25-41–96
8 Juan Flores Mexico City 35-28-32–95
9 Ignacio Gomez-Urquiza Mexico City 35-29-30–94
Don Polyschuk Toronto 32-30-32–94
11 Tony Kolenski Edison, NJ 33-28-32–93
12 Bob Simione Deerfield Beach, FL 32-23-36–91
13 David Splaine West Newbury, MA 28-27-35–90
Terry Tevis Stuart, FL 30-28-32–90
15 David Migani Orange, CT 32-31-26–89
16 Gary Rathburn Tulsa, OK 23-29-33–85
17 Pete Longo Scarsdale, NY 26-27-31–84
Dan Finegan Toronto 24-29-31–84
19 David Theroux Middlebury, CT 30-23-29–82
20 Bob Van Gieson West Palm Beach, FL 29-25-27–81
21 David Berg Naples, FL 25-23-28–76
Arthur Murphy Naples, FL 25-23-28–76
23 Bob Milne Naples, FL 29-16-27–72
24 Jack Huse Derry, NH 28-21-22–71
25 Steve Laskey Tulsa, OK 18-27-20–65
Tom Hopkins Chagrin Falls, OH 25-19-21–65
27 Bill Hughey Cockeysville, MD 22-18-12–52

Super Senior Stableford – Net
1 Bill Lichtenberger Ridgefield, CT 34-38-45–117
2 Ken Kinsey Iowa City, IA 39-37-40–116
3 Tom Barbour Fairfax, VA 39-37-37–113
4 Michael Rappaport Boca Raton, FL 36-38-38–112
5 Leo Galanti Stuart, FL 33-37-39–109
6 Reggie Alford Lakeland, FL 38-33-37–108
7 Peter Malkin Greenwich, CT 36-29-41–106
8 George Savoy St. Jean 39-31-29–99
9 David Kirk Naples, FL 39-26-33–98
Randy Smoak Mount Pleasant, SC 30-28-40–98
11 Jerry Blake Naperville, IL 27-31-39–97
12 Bill Chase Lakeland, FL 33-35-28–96
13 Harrison Hine Tequesta, FL 27-32-35–94
Bob Romanow Cambridge, MA 25-31-38–94
15 George Steiner Jupiter, FL 32-27-33–92
16 Mickey Sutfin Orange, CT 34-27-30–91
Ed Howard Scarsdale, NY 30-27-34–91
18 Tom Slaight Providence, RI 27-32-27–86
19 Al Durrett Ft. Myers Beach, FL 26-31-25–82
Joe Germano Mamaroneck, NY 31-28-23–82
Peter Ciccone Stuart, FL 25-29-28–82
22 Marty Anastasio Wellington, FL 28-16-34–78
23 Roger Hintz Grand Rapids, MI 29-21-26–76

Ladies Stableford – Gross
1 Darlene Polyschuk Toronto 26-19–45
2 Carol Milligan Bonita Springs, FL 12-13–25
3 Judy Bennett Alpharetta, GA 12-11–23
4 Laura Grillo Naples, FL 9-11–20
5 Marti Anastasio Wellington, FL 12-4–16
6 Lesley Finegan Toronto 5-9–14
7 Patricia Tevis Stuart, FL 7-5–12
8 Joyce Hintz Grand Rapids, MI 1-1–2
9 Beverly Kirk Naples, FL 0-1–1

Ladies Stableford – Net
1 Darlene Polyschuk Toronto 43-33–76
2 Carol Milligan Bonita Springs, FL 30-29–59
3 Lesley Finegan Toronto 20-35–55
4 Patricia Tevis Stuart, FL 30-24–54
5 Judy Bennett Alpharetta, GA 27-24–51
6 Laura Grillo Naples, FL 24-26–50
7 Marti Anastasio Wellington, FL 25-14–39
8 Joyce Hintz Grand Rapids, MI 18-13–31
9 Beverly Kirk Naples, FL 20-9–29

2018 Cape Cod Clambake Results

2018 Cape Cod Clambake
Hyannisport/Wianno/Oyster Harbors – Cape Cod, MA
September 17-19, 2018

Final Results

Individual Stroke Play – Gross
1 Jeff Baker Duxbury, MA 79-77-81–237
2 Steve Chernock Pompano Beach, FL 79-84-81–244
3 David Nissen Jupiter, FL 76-87-83–246
4 Mike Conroy Oxford, CT 83-84-83–250
5 Mike Salvagno Scottsdale, AZ 83-86-82–251
6 Steve Curtis Stuart, FL 81-88-84–253
7 Bill Pigott Toronto 86-87-81–254
8 Jeffrey Guttenberger Bonita Springs, FL 84-87-84–255
9 David Gale Griswold, CT 89-82-85–256
10 Frank McDonald Stuart, FL 87-86-84–257
Chip Landon Orlando, FL 88-80-89–257
12 Keith Hynes Bonita Springs, FL 88-83-87–258
13 Charlie Weston Tampa, FL 79-98-90–267
14 Mike Debaggis Westbrook, CT 92-92-84–268
15 Mo Krausman St. Petersburg, FL 96-88-85–269
16 Sandy Nixon Mississauga 91-87-92–270
17 Pete Alizzeo Palm Coast, FL 91-91-90–272
18 Don White Sparkman, AR 95-87-91–273

Individual Stroke Play – Net
1 Steve Chernock Pompano Beach, FL 70-75-72–217
David Nissen Jupiter, FL 66-77-74–217
3 Mike Salvagno Scottsdale, AZ 73-76-72–221
4 Jeff Baker Duxbury, MA 74-72-76–222
5 Mike Conroy Oxford, CT 74-75-74–223
David Gale Griswold, CT 78-71-74–223
7 Jeffrey Guttenberger Bonita Springs, FL 74-77-74–225
8 Steve Curtis Stuart, FL 72-79-75–226
9 Mike Debaggis Westbrook, CT 78-78-71–227
10 Chip Landon Orlando, FL 78-70-80–228
11 Bill Pigott Toronto 78-79-73–230
12 Keith Hynes Bonita Springs, FL 79-74-79–232
13 Frank McDonald Stuart, FL 79-78-76–233
14 Mo Krausman St. Petersburg, FL 84-76-74–234
15 Charlie Weston Tampa, FL 69-88-80–237
16 Sandy Nixon Mississauga 81-77-82–240
17 Pete Alizzeo Palm Coast, FL 83-83-82–248
18 Don White Sparkman, AR 87-79-84–250

Net Stableford
1 John Mikkelsen Santa Fe, NM 39-34-37–110
2 Jeff Orlandini Rolling Hills Estates, CA 37-33-37–107
3 Daniel Skoch Sagamore Hills, OH 29-36-38–103
4 Mike Irish Fairfield, CT 40-30-30–100
Timothy McKenna White Plains, NY 34-29-37–100
6 Harry Rohrer Sunapee, NH 32-33-34–99
7 Ed Ciel Indian Mills, NJ 28-33-37–98
8 Tom Cole Jupiter, FL 31-33-30–94
9 David Migani Orange, CT 32-27-34–93
Ron McCluskey North Andover, MA 31-31-31–93
11 Bill Reilly Cambridge, MA 34-25-31–90
12 Rob Wiessner Rolling Hills Estates, CA 30-29-28–87
13 Roger Sutton Toronto 34-21-31–86
14 Andy Cerone Briarcliff Manor, NY 34-24-27–85
15 Arthur Murphy Naples, FL 20-35-29–84
Mickey Sutfin Orange, CT 34-26-24–84
17 Marc Storch Westport, CT 32-36–68
18 Tone Lester Tyler, TX 19-24-21–64
19 Thomas Holley Wichita Falls, TX 25-14-21–60
20 Jin Park Hartsdale, NY 22-21-16–59

Super Senior Net Stableford
1 Ken Kinsey Iowa City, IA 34-37-32–103
2 Ron Felici Stuart, FL 36-28-38–102
3 Frank Sims Mobile, AL 34-36-31–101
4 Raj Lawande Haymarket, VA 35-35-30–100
5 Gene Donovan Yonkers, NY 36-28-34–98
Dick Thomas Stuart, FL 31-37-30–98
7 Charlie Ake Altamonte Springs, FL 33-30-33–96
Joe Holmes Norwalk, CT 33-28-35–96
9 Jerry Missel Woonsocket, RI 34-25-34–93
10 Gordon Snider Lancaster, OH 37-28-27–92
11 Randy Smoak Mount Pleasant, SC 34-30-27–91
12 Geoff Cirne Lakeland, FL 30-20-39–89
13 Dick Bayles Stuart, FL 41-14-27–82
14 Robert Cassandro Old Brookville, NY 27-30-15–72
15 Peter Ciccone Stuart, FL 22-25-18–65
16 Richard Roberts Tallahassee, FL 22-21-20–63

Ladies Stableford – Gross
1 Carole Pigott Toronto 30-14–44
2 Laura Grillo Naples, FL 17-13–30
3 Rekha Lawande Haymarket, VA 18-5–23
4 Carol Milligan Bonita Springs, FL 13-9–22
5 Susie Speer Stuart, FL 16-5–21
6 Margaret Anderson Palm Coast, FL 11-4–15
7 Virginia McKenna White Plains, NY 9-5–14
8 Poppy Holmes Norwalk, CT 8-5–13
9 Melanie Cassandro Old Brookville, NY 9-3–12
10 Lucy Thomas Stuart, FL 6-4–10
Mary Ciccone Stuart, FL 6-4–10
Gail Gale Griswold, CT 8-2–10
13 Carol Cerone Briarcliff Manor, NY 6-2–8
14 Lynn Storch Westport, CT 5-2–7
15 Colleen McDonald Stuart, FL 2-2–4

Ladies Stableford – Net
1 Rekha Lawande Haymarket, VA 49-36–85
2 Carole Pigott Toronto 42-24–66
3 Laura Grillo Naples, FL 35-30–65
4 Gail Gale Griswold, CT 36-28–64
5 Lynn Storch Westport, CT 35-27–62
6 Poppy Holmes Norwalk, CT 31-29–60
7 Melanie Cassandro Old Brookville, NY 33-26–59
8 Susie Speer Stuart, FL 34-24–58
9 Lucy Thomas Stuart, FL 31-26–57
Carol Milligan Bonita Springs, FL 32-25–57
Mary Ciccone Stuart, FL 34-23–57
12 Virginia McKenna White Plains, NY 30-26–56
13 Carol Cerone Briarcliff Manor, NY 31-24–55
14 Margaret Anderson Palm Coast, FL 31-19–50
15 Colleen McDonald Stuart, FL 16-20–36

2018 National Two Man Team Championship Results

2018 National Two Man Team Championship
The American Club – Kohler, WI
July 22-25, 2018

Final Results

Team Gross
1 Larry Den (Ft. Myers, FL) and Jim Romano (Fort Myers, FL) 73-74-74–221 +5
2 Dana de Windt (Stuart, FL) and Mike de Windt (Hunting Valley, OH) 73-75-75–223 +7
3 Bob Andreola (Wayne, PA) and Mike Moonan (Pennington, NJ) 78-70-76–224 +8
4 Keith Hynes (Bonita Springs, FL) and Jim Tees (Cinnaminson, NJ) 75-79-78–232 +16
Blair Foley (Naples, FL) and Mike Lane (Estero, FL) 80-76-76–232 +16
Mike Brewer (Mississauga) and Mo Krausman (St. Petersburg, FL) 77-80-75–232 +16
7 Tom Cole (Jupiter, FL) and Bob Forsyth (Greenwich, CT) 77-82-75–234 +18
8 Ken Auerbach (Bonita Springs, FL) and Casey Lee (Bonita Springs, FL) 79-81-80–240 +24
9 Bill Begina (Orange, CT) and Charlie Johnson (Woodbridge, CT) 78-81-82–241 +25
10 Bill Lichtenberger (Ridgefield, CT) and Erich Lichtenberger (Largo, FL) 81-78-84–243 +27
11 Mike Nozawa (Montgomery, NY) and Bruce Shannahan (Beverly Hills, CA) 84-82-79–245 +29
12 David Nissen (Jupiter, FL) and Daniel Skoch (Sagamore Hills, OH) 82-83-83–248 +32
Bruce Milligan (Bonita Springs, FL) and Alan Westendorf (Chagrin Falls, OH) 85-86-77–248 +32
Ron Gottfred (Inverness, IL) and Don McLauchlan (Boynton Beach, FL) 77-88-83–248 +32
15 Pete Longo (Scarsdale, NY) and George Steiner (Jupiter, FL) 85-80-85–250 +34
16 David Splaine (West Newbury, MA) and Rob Wiessner (Rolling Hills Estates, CA) 80-94-83–257 +41
Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Don Crane (Cambridge, MA) 89-88-80–257 +41
18 Mike Bassett (Wellington, FL) and Connie Voldstad (Bonita Springs, FL) 87-84-87–258 +42
19 Dan Lehrhoff (Palm Beach Gardens, FL) and Roger Reinlieb (Scottsdale, AZ) 84-84-92–260 +44

Team Net
1 Keith Hynes (Bonita Springs, FL) and Jim Tees (Cinnaminson, NJ) 63-64-68–195 -21
Mike Brewer (Mississauga) and Mo Krausman (St. Petersburg, FL) 64-69-62–195 -21
3 Bill Lichtenberger (Ridgefield, CT) and Erich Lichtenberger (Largo, FL) 65-63-68–196 -20
4 Ed Howard (Scarsdale, NY) and Tom Slaight (Providence, RI) 65-67-67–199 -17
5 Ken Auerbach (Bonita Springs, FL) and Casey Lee (Bonita Springs, FL) 66-68-66–200 -16
6 Blair Foley (Naples, FL) and Mike Lane (Estero, FL) 70-67-64–201 -15
7 Bob Andreola (Wayne, PA) and Mike Moonan (Pennington, NJ) 70-62-70–202 -14
8 Larry Den (Ft. Myers, FL) and Jim Romano (Fort Myers, FL) 68-66-69–203 -13
Thomas Benz (Lancaster, PA) and James Donovan (Charlottsville, VA) 67-71-65–203 -13
10 Dick Anthony (Naples, FL) and Thomas Hughes (Naples, FL) 70-67-68–205 -11
11 Dana de Windt (Stuart, FL) and Mike de Windt (Hunting Valley, OH) 68-69-69–206 -10
Bill Begina (Orange, CT) and Charlie Johnson (Woodbridge, CT) 67-70-69–206 -10
Reggie Alford (Lakeland, FL) and John Jacob (Worthington, OH) 64-71-71–206 -10
14 Tom Cole (Jupiter, FL) and Bob Forsyth (Greenwich, CT) 68-73-66–207 -9
15 Dale Heidt (Alpharetta, GA) and Ted Woerner (Bonita Springs, FL) 68-71-69–208 -8
Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Don Crane (Cambridge, MA) 73-72-63–208 -8
Mike Bassett (Wellington, FL) and Connie Voldstad (Bonita Springs, FL) 71-67-70–208 -8
18 David Splaine (West Newbury, MA) and Rob Wiessner (Rolling Hills Estates, CA) 63-79-67–209 -7
19 Bob Bass (Tallahassee, FL) and Thomas Holley (Wichita Falls, TX) 72-72-66–210 -6
20 Joe Germano (Mamaroneck, NY) and Jin Park (Hartsdale, NY) 68-74-69–211 -5
Bruce Milligan (Bonita Springs, FL) and Alan Westendorf (Chagrin Falls, OH) 72-75-64–211 -5
Ron Gottfred (Inverness, IL) and Don McLauchlan (Boynton Beach, FL) 66-75-70–211 -5
Pete Longo (Scarsdale, NY) and George Steiner (Jupiter, FL) 72-67-72–211 -5
24 David Nissen (Jupiter, FL) and Daniel Skoch (Sagamore Hills, OH) 70-72-70–212 -4
25 Dan Lehrhoff (Palm Beach Gardens, FL) and Roger Reinlieb (Scottsdale, AZ) 69-70-77–216 E
26 Mike Nozawa (Montgomery, NY) and Bruce Shannahan (Beverly Hills, CA) 76-72-69–217 +1
27 Fred Baggett (Tallahassee, FL) and Jay Walton (Tallahassee, FL) 69-79-74–222 +6

Ladies Stableford – Gross
1 Geri McLauchlan Boynton Beach, FL 28-17–45
2 Cynthia Biondi Greenwich, CT 12-19–31
3 Jung Bassett Wellington, FL 11-18–29
4 Pam Woerner Bonita Springs, FL 15-11–26
5 Michelle Romano Fort Myers, FL 10-15–25
6 Yuko Nozawa Montgomery, NY 23
7 Carol Milligan Bonita Springs, FL 9-9–18
8 Susan Auerbach Bonita Springs, FL 5-6–11
9 Susan Anthony Naples, FL 5-4–9
10 Carolyn Hughes Naples, FL 2-4–6

Ladies Stableford – Net
1 Jung Bassett Wellington, FL 30-41–71
2 Geri McLauchlan Boynton Beach, FL 40-28–68
3 Pam Woerner Bonita Springs, FL 36-27–63
4 Michelle Romano Fort Myers, FL 26-34–60
5 Cynthia Biondi Greenwich, CT 24-35–59
6 Carol Milligan Bonita Springs, FL 26-26–52
7 Susan Auerbach Bonita Springs, FL 23-26–49
8 Carolyn Hughes Naples, FL 20-24–44
9 Susan Anthony Naples, FL 21-20–41
10 Yuko Nozawa Montgomery, NY 40

2018 Spring Championship Results

2018 Spring Championship
Berkeley Hall Club/Belfair Plantation – Bluffton, SC
April 22-25, 2018

Final Results

Individual Stroke Play – Gross
1 James Sellgren Hagerstown, MD 81-84–165
Neil Falco Bluffton, SC 85-80–165
3 Bruce Shannahan Beverly Hills, CA 84-83–167
4 Bob Andreola Wayne, PA 84-85–169
5 Ken Spiegel Delray Beach, FL 86-86–172
6 Bruce Milligan Bonita Springs, FL 83-90–173
Charlie Weston Tampa, FL 88-85–173
Steve Chernock Pompano Beach, FL 88-85–173
9 Bryan Moorhouse North Myrtle Beach, SC 90-84–174
10 Mike Nozawa Montgomery, NY 88-87–175
11 Mark Teskey Toronto 86-91–177
12 Tom Hogenkamp Hinsdale, IL 88-93–181
Bernie Loehr Pinehurst, NC 88-93–181
Jim Bronner Highland Park, IL 92-89–181
15 Tom Healy Toronto 89-93–182
16 Nick Nishiwaki Aldie, VA 88-96–184
17 David Rupp Galena, OH 100-90–190

Individual Stroke Play – Net
1 James Sellgren Hagerstown, MD 69-73–142
2 Bob Andreola Wayne, PA 72-73–145
3 Bruce Milligan Bonita Springs, FL 69-77–146
4 Neil Falco Bluffton, SC 76-71–147
Bryan Moorhouse North Myrtle Beach, SC 76-71–147
6 Charlie Weston Tampa, FL 76-73–149
7 Tom Healy Toronto 73-78–151
Mike Nozawa Montgomery, NY 76-75–151
9 Bruce Shannahan Beverly Hills, CA 76-76–152
10 Bernie Loehr Pinehurst, NC 74-80–154
11 Steve Chernock Pompano Beach, FL 80-77–157
12 Mark Teskey Toronto 77-83–160
Tom Hogenkamp Hinsdale, IL 77-83–160
Nick Nishiwaki Aldie, VA 76-84–160
15 Ken Spiegel Delray Beach, FL 81-81–162
16 Jim Bronner Highland Park, IL 85-83–168
17 David Rupp Galena, OH 90-80–170

Stableford
1 James Sullivan Rancho Dominguez, CA 42-38–80
2 Mo Krausman St. Petersburg, FL 36-37–73
3 David Splaine West Newbury, MA 33-37–70
4 Glen Rapoport West Hartford, CT 33-36–69
5 Jeff Orlandini Rolling Hills Estates, CA 35-30–65
6 Arthur Murphy Naples, FL 34-30–64
7 C.C. Coghill Palm Coast, FL 31-30–61
8 Jim Zucker New York, NY 34-26–60
Ken Auerbach Bonita Springs, FL 29-31–60
10 Keith McKey Edwards, MS 32-27–59
11 Leo Galanti Stuart, FL 29-29–58
12 David Theroux Middlebury, CT 27-30–57
Jim Kelly Manhattan Beach, CA 26-31–57
14 Rob Wiessner Rolling Hills Estates, CA 32-23–55
15 Ruffin Cain Jacksonville, FL 23-30–53

Super Senior Stableford
1 Bill Kunsman Presto, PA 40-40–80
2 Wayne Edwards Tallahassee, FL 41-38–79
3 Steve Hedlund Iowa City, IA 40-37–77
Raj Lawande Haymarket, VA 40-37–77
5 Bob Kearney Stuart, FL 37-35–72
Casey Lee Bonita Springs, FL 33-39–72
7 Tom Slaight Providence, RI 37-33–70
8 Jerry Missel Woonsocket, RI 33-34–67
Ted Woerner Bonita Springs, FL 34-33–67
Hiro Sakata Rye Brook, NY 38-29–67
11 David Harabedian Whittier, CA 38-27–65
12 Reggie Alford Lakeland, FL 34-30–64
13 Peter Malkin Greenwich, CT 32-31–63
14 Marc Storch Westport, CT 32-29–61
15 Joe Germano Mamaroneck, NY 29-30–59
Jack Doyle Palm Coast, FL 37-22–59

Ladies Stableford – Gross
1 Jane Hogenkamp Hinsdale, IL 24-27–51
2 Carol Kunsman Presto, PA 24-18–42
3 Yuko Nozawa Montgomery, NY 16-12–28
4 Rekha Lawande Haymarket, VA 19-8–27
5 Laura Grillo Naples, FL 13-9–22
Carol Milligan Bonita Springs, FL 15-7–22
7 Pam Woerner Bonita Springs, FL 13-8–21
8 Shirley Sellgren Hagerstown, MD 8-9–17
9 Lynn Storch Westport, CT 11-4–15
10 Carol Longson Rockville, MD 7-7–14

Ladies Stableford – Net
1 Rekha Lawande Haymarket, VA 49-36–85
2 Jane Hogenkamp Hinsdale, IL 40-42–82
3 Lynn Storch Westport, CT 44-32–76
4 Carol Kunsman Presto, PA 34-30–64
5 Shirley Sellgren Hagerstown, MD 32-31–63
6 Laura Grillo Naples, FL 35-26–61
7 Yuko Nozawa Montgomery, NY 30-30–60
8 Carol Longson Rockville, MD 32-25–57
9 Pam Woerner Bonita Springs, FL 30-26–56
10 Carol Milligan Bonita Springs, FL 33-22–55

2018 Better Ball of Pairs Championship Results

2018 Better Ball of Pairs Championship
Casa de Campo Resort (Teeth of the Dog/Dye Fore/Teeth of the Dog)
February 15-18, 2018

Final Results

Gross
1 Steve Chernock (Orange, CT) and Mike Conroy (Oxford, CT) 76-74-74–224 +8
2 Steve Curtis (Stuart, FL) and Frank McDonald (Stuart, FL) 78-73-78–229 +13
3 Blair Foley (Naples, FL) and Mike Lane (Estero, FL) 79-76-78–233 +17
Mal Makin (Charlestown, RI) and Bruce Shannahan (Beverly Hills, CA) 81-76-76–233 +17
5 Curtis Henley (Poquoson, VA) and Bernie Loehr (Pinehurst, NC) 80-79-77–236 +20
6 Mike Debaggis (Westbrook, CT) and Bert Lara (Palm Coast, FL) 82-80-75–237 +21
7 Bill Martin (Palm Coast, FL) and Lou Sarracini (Woodbridge) 79-81-78–238 +22
8 Al Durrett (Ft. Myers Beach, FL) and Ronald Rucker (Naples, FL) 79-83-84–246 +30
9 Mike Brewer (Mississauga) and Mo Krausman (St. Petersburg, FL) 83-85-79–247 +31
10 David Gilbert (Tulsa, OK) and Steve Laskey (Tulsa, OK) 82-83-84–249 +33
11 Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Mike Irish (Fairfield, CT) 86-85-80–251 +35
12 Ron Felici (Stuart, FL) and Leo Galanti (Stuart, FL) 88-86-84–258 +42
Glenn Gettier (Stuart, FL) and Erling Speer (Stuart, FL) 88-84-86–258 +42
14 Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL) 87-83-90–260 +44
15 Jeff Hires (Palm Coast, FL) and John Hynes (Narragansett, RI) 90-90-81–261 +45
16 David Berg (Naples, FL) and Chip Seelig (New York, NY) 92-86-85–263 +47
17 Mike Chiumento (Palm Coast, FL) and Harold Neas (Nevada, MO) 89-83-92–264 +48
18 Bill Hughey (Cockeysville, MD) and Gary Rathburn (Tulsa, OK) 90-89-90–269 +53

Net
1 David Gilbert (Tulsa, OK) and Steve Laskey (Tulsa, OK) 60-64-64–188 -28
2 Curtis Henley (Poquoson, VA) and Bernie Loehr (Pinehurst, NC) 64-64-61–189 -27
Dick Anthony (Naples, FL) and George Lyle (Winter Haven, FL) 65-62-62–189 -27
4 Steve Chernock (Orange, CT) and Mike Conroy (Oxford, CT) 67-66-65–198 -18
5 Ron Felici (Stuart, FL) and Leo Galanti (Stuart, FL) 68-68-65–201 -15
Marty Anastasio (Wellington, FL) and David Beckerman (Boca Raton, FL) 66-66-69–201 -15
7 Mal Makin (Charlestown, RI) and Bruce Shannahan (Beverly Hills, CA) 71-66-65–202 -14
8 Mike Chiumento (Palm Coast, FL) and Harold Neas (Nevada, MO) 67-65-71–203 -13
Blair Foley (Naples, FL) and Mike Lane (Estero, FL) 69-69-65–203 -13
10 Steve Curtis (Stuart, FL) and Frank McDonald (Stuart, FL) 69-66-69–204 -12
11 David Berg (Naples, FL) and Chip Seelig (New York, NY) 72-68-65–205 -11
12 Mike Brewer (Mississauga) and Mo Krausman (St. Petersburg, FL) 69-72-65–206 -10
Joe Germano (Mamaroneck, NY) and Hiro Sakata (Rye Brook, NY) 70-73-63–206 -10
David Migani (Orange, CT) and Mickey Sutfin (Orange, CT) 70-64-72–206 -10
15 Al Durrett (Ft. Myers Beach, FL) and Ronald Rucker (Naples, FL) 68-69-70–207 -9
16 Mike Debaggis (Westbrook, CT) and Bert Lara (Palm Coast, FL) 72-71-65–208 -8
17 Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Mike Irish (Fairfield, CT) 72-72-66–210 -6
Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL) 69-67-74–210 -6
Bill Martin (Palm Coast, FL) and Lou Sarracini (Woodbridge) 69-72-69–210 -6
20 Jeff Hires (Palm Coast, FL) and John Hynes (Narragansett, RI) 73-74-64–211 -5
21 Glenn Gettier (Stuart, FL) and Erling Speer (Stuart, FL) 71-71-70–212 -4
22 Al Diamond (West Palm Beach, FL) and Allen Northcutt (Louisville, KY) 71-71-71–213 -3
23 Bill Hughey (Cockeysville, MD) and Gary Rathburn (Tulsa, OK) 72-73-72–217 +1

Ladies Stableford – Gross
1 Marti Anastasio Wellington, FL 16-17–33
2 Irene Hynes Narragansett, RI 13-17–30
3 Ellen Northcutt Louisville, KY 14-15–29
4 Donna Neas Nevada, MO 11-15–26
Susan Speer Stuart, FL 10-16–26
6 Sue Averdick Palm Coast, FL 9-12–21
7 Tracy Martin Palm Coast, FL 6-8–14
Teruko Sakata Rye Brook, NY 9-5–14
9 Kris Chiumento Palm Coast, FL 8-5–13
10 Donna Livingstone Woodbridge 5-6–11
11 Donna Hires Palm Coast, FL 3-7–10
Sandra Felici Stuart, FL 6-4–10
13 Carol Cerone Briarcliff Manor, NY 1-8–9

Ladies Stableford – Net
1 Susan Speer Stuart, FL 33-38–71
2 Irene Hynes Narragansett, RI 33-37–70
3 Marti Anastasio Wellington, FL 33-31–64
Carol Cerone Briarcliff Manor, NY 28-36–64
5 Ellen Northcutt Louisville, KY 31-31–62
Sue Averdick Palm Coast, FL 30-32–62
7 Tracy Martin Palm Coast, FL 27-32–59
8 Sandra Felici Stuart, FL 30-28–58
9 Donna Hires Palm Coast, FL 26-31–57
10 Donna Neas Nevada, MO 26-30–56
11 Teruko Sakata Rye Brook, NY 30-24–54
12 Kris Chiumento Palm Coast, FL 28-24–52
13 Donna Livingstone Woodbridge 21-23–44

2017 Tournament Results

2017 Stroke Play Championship

2017 Stroke Play Championship
Bonita Bay Club – Bonita Springs, FL
December 4-6, 2017

Final Results

Gross
1 Mike Howell West Fargo, ND 77-84-80–241
2 Rich Patterson Old Saybrook, CT 80-84-79–243
3 Arty Trojan Scottsdale, AZ 82-83-83–248
4 Brad Peete Bonita Springs, FL 86-79-85–250
5 Mo Krausman St. Petersburg, FL 85-81-86–252
Jeffrey Guttenberger Bonita Springs, FL 82-84-86–252
7 Mike Conroy Oxford, CT 90-89-76–255
8 Jay Johnston Bonita Springs, FL 90-85-82–257
9 Steve Chernock Orange, CT 86-83-89–258
10 Steve Curtis Stuart, FL 89-85-85–259
11 Bruce Shannahan Beverly Hills, CA 88-87-85–260
12 Arthur Helgerson Bonita Springs, FL 90-93-79–262
13 Charlie Weston Tampa, FL 86-89-89–264
Mark Teskey Toronto 87-89-88–264
15 James Sellgren Hagerstown, MD 93-85-88–266
Neil Falco Bluffton, SC 95-87-84–266
17 Bernie Loehr Pinehurst, NC 95-99-76–270
18 Bruce Milligan Bonita Springs, FL 92-92-89–273
19 Josh Nagin Bonita Springs, FL 87-91-96–274
20 Mike Nozawa Montgomery, NY 105-98-95–298

Net
1 Jay Johnston Bonita Springs, FL 76-71-69–216
2 Mike Howell West Fargo, ND 70-77-73–220
Mo Krausman St. Petersburg, FL 74-70-76–220
Jeffrey Guttenberger Bonita Springs, FL 71-73-76–220
5 Rich Patterson Old Saybrook, CT 73-77-72–222
6 Bruce Shannahan Beverly Hills, CA 75-75-73–223
7 Bernie Loehr Pinehurst, NC 80-84-61–225
8 Josh Nagin Bonita Springs, FL 71-76-81–228
9 Brad Peete Bonita Springs, FL 79-72-78–229
10 Charlie Weston Tampa, FL 74-78-78–230
11 Bruce Milligan Bonita Springs, FL 78-78-75–231
Arthur Helgerson Bonita Springs, FL 79-83-69–231
Mike Conroy Oxford, CT 82-81-68–231
14 Steve Curtis Stuart, FL 80-76-76–232
15 James Sellgren Hagerstown, MD 82-74-77–233
Steve Chernock Orange, CT 77-75-81–233
17 Arty Trojan Scottsdale, AZ 78-79-79–236
Mark Teskey Toronto 77-80-79–236
19 Neil Falco Bluffton, SC 86-78-75–239
20 Mike Nozawa Montgomery, NY 93-86-83–262

Stableford
1 Casey Lee Bonita Springs, FL 34-33-35–102
2 Ken Auerbach Bonita Springs, FL 34-33-34–101
3 Michael Rappaport Boca Raton, FL 33-39-28–100
4 David Kirk Naples, FL 32-39-28–99
Tom Cole Jupiter, FL 34-32-33–99
6 Pete Longo Scarsdale, NY 32-36-29–97
Hal Parrish Manassas, VA 32-31-34–97
8 Bradley Shaw Sudbury 33-33-28–94
Bob Kearney Stuart, FL 27-32-35–94
10 Erle Stephens Etobicoke 35-31-27–93
John Turner Powell, OH 28-35-30–93
12 Dick Anthony Naples, FL 17-37-38–92
13 Roger Sutton Toronto 22-32-32–86
14 Mike Irish Fairfield, CT 28-28-29–85
15 David Pruett North Haven, CT 20-32-30–82
16 Stephen Shaw Toronto 26-30-24–80
George Jacobs Naples, FL 25-23-32–80
18 Art Kelly Chicago, IL 23-29-27–79
19 Bob Van Gieson West Palm Beach, FL 22-25-31–78
20 John Mackay Wayzata, MN 19-26-31–76
21 Dan Lehrhoff Palm Beach Gardens, FL 28-21-25–74
22 Bob Milne Naples, FL 23-22-27–72
23 Roger Hintz Grand Rapids, MI 23-20-26–69
Sandy Wise Naples, FL 17-21-31–69
25 Arthur Murphy Naples, FL 16-24-27–67
26 Dan Snow Haymarket, VA 27-3-28–58

Super Senior Stableford
1 Ken Kinsey Iowa City, IA 38-39-40–117
2 Bill Lichtenberger Ridgefield, CT 33-35-37–105
3 Reggie Alford Lakeland, FL 33-38-33–104
4 Leo Galanti Stuart, FL 33-34-36–103
David Beckerman Boca Raton, FL 35-35-33–103
6 Jerry Missel Woonsocket, RI 34-34-34–102
7 Wayne Edwards Tallahassee, FL 37-33-31–101
8 Joe Germano Mamaroneck, NY 30-41-28–99
Earl Storie Oakville 31-39-29–99
10 Tom Slaight Providence, RI 35-33-28–96
11 Dick Thomas Stuart, FL 32-31-28–91
12 Marty Anastasio Wellington, FL 28-29-31–88
13 Gary Gross Key Biscane, FL 31-33-19–83
14 Jay Hall Davenport, FL 26-31-25–82
15 Mike DeDomenico Naples, FL 14-21-20–55

Ladies Stableford – Gross
1 Susan Mackay Wayzata, MN 16-16–32
2 Sis Van Dorn Naples, FL 15-16–31
3 Yuko Nozawa Montgomery, NY 10-19–29
Christine Johnston Bonita Springs, FL 12-17–29
Carol Milligan Bonita Springs, FL 15-14–29
6 Marti Anastasio Wellington, FL 9-16–25
Judi Kelly Chicago, IL 11-14–25
8 Jane Mowat Toronto 7-13–20
Laura Murphy Naples, FL 11-9–20
10 Jan Goaziou Davenport, FL 8-11–19
11 Shirley Sellgren Hagerstown, MD 9-8–17
12 Susan Anthony Naples, FL 4-9–13
Lucy Thomas Stuart, FL 7-6–13
14 Ronna Nagin Bonita Springs, FL 5-6–11
15 Joshan Wise Naples, FL 4-4–8
16 Cindy Patterson Old Saybrook, CT 2-1–3
17 Joyce Hintz Grand Rapids, MI 0-0–0

Ladies Stableford – Net
1 Judi Kelly Chicago, IL 33-36–69
2 Jan Goaziou Davenport, FL 31-37–68
3 Carol Milligan Bonita Springs, FL 34-33–67
4 Ronna Nagin Bonita Springs, FL 33-33–66
5 Christine Johnston Bonita Springs, FL 29-36–65
Laura Murphy Naples, FL 35-30–65
7 Yuko Nozawa Montgomery, NY 25-38–63
8 Jane Mowat Toronto 27-33–60
9 Sis Van Dorn Naples, FL 30-29–59
10 Susan Mackay Wayzata, MN 27-30–57
11 Lucy Thomas Stuart, FL 29-27–56
Joshan Wise Naples, FL 27-29–56
13 Shirley Sellgren Hagerstown, MD 29-26–55
14 Marti Anastasio Wellington, FL 21-29–50
15 Susan Anthony Naples, FL 18-29–47
16 Cindy Patterson Old Saybrook, CT 23-13–36
17 Joyce Hintz Grand Rapids, MI 7-13–20

2017 Cape Cod Clambake

2017 Cape Cod Clambake
Hyannisport Club (Wianno and Oyster Harbors rained out)
September 18, 2017

Final Results

Gross
1 Rich Patterson    Old Saybrook, CT 74
2 Bob Stuart    Westhampton Beach, NY 78
3 Michael Gibbons    Ann Arbor, MI 79
4 Mike Conroy    Oxford, CT 80
Joseph Flabbi    Toronto 80
6 Frank McDonald    Stuart, FL 81
7 Don White    Sparkman, AR 83
8 Steve Chernock    Orange, CT 84
Chet Marcus    Gloucester, MA 84
Steve Curtis    Stuart, FL 84
Chip Landon    Orlando, FL 84
12 Bruce Milligan     Bonita Springs, FL 85
David Nissen    Jupiter, FL 85
Reggie Alford    Lakeland, FL 85
15 Jay Walton    Tallahassee, FL 88
Bruce Shannahan    Beverly Hills, CA 88
Charlie Johnson    Woodbridge, CT 88
18 Nick Nishiwaki    Aldie, VA 93
Marc Storch    Westport, CT 93

Net
1 Rich Patterson    Old Saybrook, CT 67
2 Joseph Flabbi    Toronto 68
3 Bob Stuart    Westhampton Beach, NY 69
4 Don White    Sparkman, AR 70
5 Bruce Milligan    Bonita Springs, FL 72
6 Mike Conroy    Oxford, CT 73
7 Michael Gibbons    Ann Arbor, MI 74
Jay Walton    Tallahassee, FL 74
David Nissen    Jupiter, FL 74
Reggie Alford    Lakeland, FL 74
Frank McDonald    Stuart, FL 74
12 Chet Marcus    Gloucester, MA 76
Steve Curtis    Stuart, FL 76
Chip Landon    Orlando, FL 76
Bruce Shannahan    Beverly Hills, CA 76
16 Steve Chernock    Orange, CT 77
Charlie Johnson    Woodbridge, CT 77
18 Nick Nishiwaki    Aldie, VA 81
Marc Storch    Westport, CT 81

Stableford
1 Harry Rohrer    Sunapee, NH 39
2 Mo Krausman    St. Petersburg, FL 37
3 Connie Voldstad    Bonita Springs, FL 36
Everett Morrow    Valrico, FL 36
5 Ken Auerbach    Bonita Springs, FL 35
Mike Bassett    Wellington, FL 35
Charlie Weston    Tampa, FL 35
Mike Fischer    Temperance, MI 35
9 Ed Ciel    Indian Mills, NJ 34
Mike Irish   Fairfield, CT 34
Joe Holmes    Norwalk, CT 34
12 Wayne Edwards    Tallahassee, FL 33
George Savoy    St. Jean 33
14 Andy Cerone    Briarcliff Manor, NY 32
David Theroux    Middlebury, CT 32
Earl Storie    Oakville 32
Mickey Sutfin    Orange, CT 32
18 Dick Thomas    Stuart, FL 31
Denny Ferriel    Naples, FL 31
20 Roger Sutton    Toronto 30
Josh Nagin    Bonita Springs, FL 30
22 Ken Kinsey    Iowa City, IA 29
Jim Pfeil    Tallahassee, FL 29
Charlie Ake    Altamonte Springs, FL 29
25 Peter Malkin    Greenwich, CT 28
26 Gene Donovan    Yonkers, NY 27
Dean Barnard    Pompton Plains, NJ 27
28 David Migani    Orange, CT 26
29 Robert Cassandro    Old Brookville, NY 25
Joe Germano    Mamaroneck, NY 25
Gray Hampton    Greenwich, CT 25
32 Randy Smoak    Mount Pleasant, SC 24
33 Rob Wiessner    Rolling Hills Estates, CA 23
34 Fred Baggett    Tallahassee, FL 22
35 John Newcomb    Stuart, FL 20

Ladies Gross Stableford
1 Carol Milligan    Bonita Springs, FL 17
2 Jung Bassett    Wellington, FL 16
3 Poppy Holmes    Norwalk, CT 13
4 Karen Fischer    Temperance, MI 11
5 Sondra Gibbons    Ann Arbor, MI 10
6 Lynn Storch    Westport, CT 8
Melanie Cassandro    Old Brookville, NY 8
8 Lucy Thomas    Stuart, FL 6
9 Carol Cerone    Briarcliff Manor, NY 4
Joanne French    Toronto 4
Ronna Nagin    Bonita Springs, FL 4
12 Susan Rohrer    Sunapee, NH 0

Ladies Net Stableford
1 Poppy Holmes    Norwalk, CT 37
2 Carol Milligan    Bonita Springs, FL 36
Sondra Gibbons    Ann Arbor, MI 36
Karen Fischer    Temperance, MI 36
Melanie Cassandro    Old Brookville, NY 36
6 Jung Bassett    Wellington, FL 34
Lynn Storch    Westport, CT 34
8 Carol Cerone    Briarcliff Manor, NY 31
Joanne French    Toronto 31
10 Ronna Nagin    Bonita Springs, FL 30
11 Lucy Thomas    Stuart, FL 27
12 Susan Rohrer    Sunapee, NH 24

2017 National Two Man Team Championship

2017 National Two Man Team Championship
Saucon Valley Country Club (Old/Grace/Weyhill)
July 31 – August 2, 2017

Final Results

Gross
1 Andy Naporano (Scottsdale, AZ) and Arty Trojan (Scottsdale, AZ) 76-74-72–222
2 Steve Curtis (Stuart, FL) and Frank McDonald (Stuart, FL) 75-78-70–223
3 Larry Den (Ft. Myers, FL) and Jim Romano (Fort Myers, FL) 69-79-77–225
4 Michael Gibbons (Ann Arbor, MI) and Jeffrey Guttenberger (Bonita Springs, FL) 76-74-77–227
Bryan Moorhouse (North Myrtle Beach, SC) and James Sellgren (Hagerstown, MD) 83-70-74–227
6 Jack Boyle (Orlando, FL) and Chip Landon (Orlando, FL) 78-77-75–230
7 Curtis Henley (Poquoson, VA) and Bernie Loehr (Webster, NY) 76-80-78–234
8 Keith Hynes (Yarmouth Port, MA) and Jim Tees 80-76-79–235
9 Steve Chernock (Orange, CT) and Bill Losson (Deerfield Beach, FL) 82-77-78–237
10 Bill Begina (Orange, CT) and Charlie Johnson (Woodbridge, CT) 81-79-79–239
11 Tom Cole (Jupiter, FL) and Pete Longo (Scarsdale, NY) 81-82-80–243
12 Winston Jong (Yarmouth Port, MA) and Glenn Thornley 81-85-78–244
13 Kevan Gibson (Yarmouth Port, MA) and Mo Krausman 83-82-80–245
14 Mike Chiumento (Palm Coast, FL) and Buzz Tarver (Lakeland, FL) 80-85-81–246
15 George Murphy (Fairfield, CT) and Nick Nishiwaki (Aldie, VA) 79-85-83–247
16 Mike Dritz (Palm Beach Gardens, FL) and David Theroux (Middlebury, CT) 79-84-85–248
17 Mike Bassett (Wellington, FL) and Connie Voldstad (Bonita Springs, FL) 83-84-83–250
18 John Clough (Yarmouth Port, MA) and Ken Kinsey 84-82-85–251
Chris Sadler (Toronto) and Roger Sutton (Toronto) 83-90-78–251
20 Mike Nozawa (Montgomery, NY) and Bruce Shannahan (Beverly Hills, CA) 82-88-82–252
21 Glenn Gettier (Stuart, FL) and Erling Speer (Stuart, FL) 80-87-86–253
22 Dale Heidt (Alpharetta, GA) and George Jacobs (Naples, FL) 81-87-87–255
23 David Pruett (North Haven, CT) and Stephen Signor (North Haven, CT) 85-86-87–258
24 Mike Brewer (Mississauga) and Joseph Flabbi (Toronto) 89-82-88–259
25 Moe Kreag (Redondo Beach, CA) and Rob Wiessner (Rolling Hills Estates, CA) 84-90-86–260
26 Roger Klouda (Yarmouth Port, MA) and Jim Zucker 86-91-85–262
27 Jeff Hires (Palm Coast, FL) and John Hynes (Narragansett, RI) 93-84-86–263
28 Andy Cerone (Yarmouth Port, MA) and Don Crane 84-93-87–264
Thomas Benz (Yarmouth Port, MA) and Bob Feerick 90-92-82–264
30 Bob Fennel (Hagerstown, MD) and Dick McCleary (Williamsport, MD) 86-91-98–275
31 Ron Felici (Stuart, FL) and Bob Kearney (Stuart, FL) 89-102-89–280

Net
1 Bryan Moorhouse (North Myrtle Beach, SC) and James Sellgren (Hagerstown, MD) 71-57-62–190
2 Curtis Henley (Poquoson, VA) and Bernie Loehr (Webster, NY) 62-65-64–191
3 Keith Hynes (Yarmouth Port, MA) and Jim Tees 67-62-67–196
Joe Holmes (Yarmouth Port, MA) and Donald Meyer 67-69-60–196
Andy Naporano (Scottsdale, AZ) and Arty Trojan (Scottsdale, AZ) 66-65-65–196
6 Bill Begina (Orange, CT) and Charlie Johnson (Woodbridge, CT) 71-64-66–201
7 John Clough (Yarmouth Port, MA) and Ken Kinsey 68-64-70–202
8 Steve Curtis (Stuart, FL) and Frank McDonald (Stuart, FL) 69-71-63–203
9 Mike Bassett (Wellington, FL) and Connie Voldstad (Bonita Springs, FL) 69-67-68–204
Tom Cole (Jupiter, FL) and Pete Longo (Scarsdale, NY) 68-68-68–204
11 Moe Kreag (Redondo Beach, CA) and Rob Wiessner (Rolling Hills Estates, CA) 66-70-69–205
Jack Boyle (Orlando, FL) and Chip Landon (Orlando, FL) 70-68-67–205
13 Larry Den (Ft. Myers, FL) and Jim Romano (Fort Myers, FL) 63-73-71–207
Andy Cerone (Yarmouth Port, MA) and Don Crane 66-74-67–207
15 Michael Gibbons (Ann Arbor, MI) and Jeffrey Guttenberger (Bonita Springs, FL) 70-67-71–208
Glenn Gettier (Stuart, FL) and Erling Speer (Stuart, FL) 65-71-72–208
17 David Pruett (North Haven, CT) and Stephen Signor (North Haven, CT) 70-70-69–209
18 Chris Sadler (Toronto) and Roger Sutton (Toronto) 70-76-64–210
19 Gene Donovan (Yonkers, NY) and James Donovan (Charlottsville, VA) 73-69-69–211
Denny Ferriel (Naples, FL) and Sandy Wise (Naples, FL) 72-69-70–211
Steve Chernock (Orange, CT) and Bill Losson (Deerfield Beach, FL) 73-67-71–211
22 Mike Brewer (Mississauga) and Joseph Flabbi (Toronto) 74-65-73–212
Thomas Benz (Yarmouth Port, MA) and Bob Feerick 72-75-65–212
24 Dale Heidt (Alpharetta, GA) and George Jacobs (Naples, FL) 68-73-72–213
George Murphy (Fairfield, CT) and Nick Nishiwaki (Aldie, VA) 68-73-72–213
26 Ed Howard (Yarmouth Port, MA) and Tom Slaight 67-71-76–214
Kevan Gibson (Yarmouth Port, MA) and Mo Krausman 73-72-69–214
Bob Fennel (Hagerstown, MD) and Dick McCleary (Williamsport, MD) 65-70-79–214
Jeff Hires (Palm Coast, FL) and John Hynes (Narragansett, RI) 77-68-69–214
30 Roger Klouda (Yarmouth Port, MA) and Jim Zucker 71-74-71–216
Mike Chiumento (Palm Coast, FL) and Buzz Tarver (Lakeland, FL) 72-71-73–216
Mike Dritz (Palm Beach Gardens, FL) and David Theroux (Middlebury, CT) 68-73-75–216
33 Winston Jong (Yarmouth Port, MA) and Glenn Thornley 73-73-71–217
34 Mike Nozawa (Montgomery, NY) and Bruce Shannahan (Beverly Hills, CA) 72-77-71–220
35 Ron Felici (Stuart, FL) and Bob Kearney (Stuart, FL) 70-81-71–222
36 Joe Germano (Mamaroneck, NY) and Peter Malkin (Greenwich, CT) 74-77-72–223
37 Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL) 75-78-71–224

Ladies Stableford – Gross
1 Sis Van Dorn Naples, FL 14-10–24
2 Michelle Romano Fort Myers, FL 9-14–23
3 Yuko Nozawa Montgomery, NY 8-10–18
4 Irene Hynes Narragansett, RI 8-6–14
5 Sue Averdick Palm Coast, FL 6-4–10
6 Kris Chiumento Palm Coast, FL 5-4–9
7 Poppy Holmes Norwalk, CT 6-1–7
8 Donna Hires Palm Coast, FL 5-0–5
9 Carol Cerone Briarcliff Manor, NY 1-2–3

Ladies Stableford – Net
1 Michelle Romano Fort Myers, FL 27-32–59
2 Kris Chiumento Palm Coast, FL 29-29–58
3 Sis Van Dorn Naples, FL 30-26–56
Irene Hynes Narragansett, RI 30-26–56
5 Yuko Nozawa Montgomery, NY 26-29–55
6 Carol Cerone Briarcliff Manor, NY 20-26–46
7 Donna Hires Palm Coast, FL 25-17–42
8 Poppy Holmes Norwalk, CT 24-15–39
9 Sue Averdick Palm Coast, FL 18-18–36

2017 Spring Championship

2017 Spring Championship
Desert Mountain (Cochise/Chiricahua)
May 7-10, 2017

Final Results

Gross
1    Arty Trojan    Scottsdale, AZ    81-76-75–232
2    Blair Foley    Naples, FL    75-81-77–233
3    Steve Williams    Naples, FL    82-76-86–244
4    Dave Willis    Vernon    78-85-82–245
5    Andy Naporano    Scottsdale, AZ    80-79-89–248
6    Donald Meyer    Washington, DC    84-84-82–250
7    Stuart Duhl    Evanston, IL    83-85-83–251
8    James Sellgren    Hagerstown, MD    85-87-82–254
9    Chuck Sammons    Fort Myers, FL    85-90-82–257
10    Mark Teskey    Toronto    92-85-81–258
11    Mal Makin    Charlestown, RI    88-88-84–260
Steve Curtis    Stuart, FL    82-90-88–260
13    Al Durrett    Ft. Myers Beach, FL    87-85-92–264
14    Mike Nozawa    Montgomery, NY    91-80-94–265
15    Jay Walton    Tallahassee, FL    88-86-92–266
16    Stan Freimuth    Bellevue, WA    95-91-81–267
17    Bob Burns    Solon, IA    92-87-89–268
18    Bruce Milligan    Bonita Springs, FL    102-83-85–270
19    Jeff Orlandini    Rolling Hills Estates, CA    88-92-91–271
20    Mike Irish    Fairfield, CT    88-91-93–272
21    Michael Matthew    Abilene, TX    87-93-93–273
22    Art Kelly    Chicago, IL    89-97-88–274
23    C.C. Coghill    Palm Coast, FL    96-95-90–281
Bryan Moorhouse    North Myrtle Beach, SC    99-94-88–281
25    Bernie Loehr    Webster, NY    97-95-102–294
26    Ronald Rucker    Naples, FL    100-102-101–303
Erle Stephens    Etobicoke    95-104-104–303

Net
1    Donald Meyer    Washington, DC    68-68-65–201
2    Andy Naporano    Scottsdale, AZ    68-67-77–212
Blair Foley    Naples, FL    68-74-70–212
4    James Sellgren    Hagerstown, MD    73-75-69–217
5    Arty Trojan    Scottsdale, AZ    77-72-71–220
6    Dave Willis    Vernon    70-77-74–221
Jay Walton    Tallahassee, FL    73-71-77–221
8    Al Durrett    Ft. Myers Beach, FL    74-72-78–224
9    Mike Nozawa    Montgomery, NY    78-67-80–225
Mark Teskey    Toronto    81-74-70–225
11    Bruce Milligan    Bonita Springs, FL    88-69-70–227
12    Michael Matthew    Abilene, TX    72-78-78–228
Art Kelly    Chicago, IL    74-82-72–228
14    Bob Burns    Solon, IA    79-74-76–229
C.C. Coghill    Palm Coast, FL    79-78-72–229
Chuck Sammons    Fort Myers, FL    76-81-72–229
17    Stuart Duhl    Evanston, IL    76-78-76–230
Mal Makin    Charlestown, RI    78-78-74–230
19    Steve Williams    Naples, FL    78-72-81–231
20    Mike Irish    Fairfield, CT    75-78-79–232
Steve Curtis    Stuart, FL    73-81-78–232
22    Stan Freimuth    Bellevue, WA    84-80-70–234
23    Jeff Orlandini    Rolling Hills Estates, CA    76-80-79–235
24    Bernie Loehr    Webster, NY    78-76-82–236
25    Bryan Moorhouse    North Myrtle Beach, SC    87-82-76–245
26    Ronald Rucker    Naples, FL    86-88-86–260
27    Erle Stephens    Etobicoke    87-96-96–279

Stableford
1    Ignacio Gomez-Urquiza    Mexico City    39-41-40–120
2    Bob Williams    Toronto    35-40-43–118
3    Erich Lichtenberger    St. Petersburg, FL    39-35-34–108
4    Bill Lichtenberger    Ridgefield, CT    35-37-31–103
James Sullivan    Rancho Dominguez, CA    40-36-27–103
6    David Harabedian    Whittier, CA    29-36-37–102
7    Mike Lane    Estero, FL    35-31-34–100
8    Roger Sutton    Toronto    27-36-36–99
John Mikkelsen    Santa Fe, NM    29-38-32–99
10    Wayne Edwards    Tallahassee, FL    29-26-43–98
11    John Lahey    San Francisco, CA    31-31-33–95
Mo Krausman    Clearwater, FL    31-29-35–95
Chuck Hunt    Palos Verdes Estates, CA    26-30-39–95
14    Ken Auerbach    Bonita Springs, FL    34-32-28–94
Bob Bass    Tallahassee, FL    28-34-32–94
David Splaine    West Newbury, MA    30-42-22–94
17    Marty Anastasio    Wellington, FL    31-28-33–92
18    Bob Kearney    Stuart, FL    33-28-30–91
19    Gary Rathburn    Tulsa, OK    25-30-35–90
20    Robert Cassandro    Old Brookville, NY    23-27-35–85
21    David Pruett    North Haven, CT    23-27-34–84
22    Bill Hall    Stuart, FL    26-31-23–80
23    Bill Hughey    Cockeysville, MD    15-22-30–67

Ladies Championship Gross
1    Beatriz Flores    Mexico City    84-89–173
2    Judy Bennett    Alpharetta, GA    102-102–204
3    Yuko Nozawa    Montgomery, NY    98-109–207

Ladies Championship Net
1    Beatriz Flores    Mexico City    73-78–151
2    Yuko Nozawa    Montgomery, NY    77-88–165
3    Judy Bennett    Alpharetta, GA    85-85–170

Ladies Stableford
1    Judi Kelly    Chicago, IL    39-33–72
2    Shirley Sellgren    Hagerstown, MD    34-35–69
3    Betty Edwards    Tallahassee, FL    25-35–60
4    Melanie Cassandro    Old Brookville, NY    33-24–57
5    Shannon Coghill    Palm Coast, FL    21-26–47

2017 Better Ball of Pairs

2017 Better Ball of Pairs Championship
Casa de Campo Resort (Teeth of the Dog/Dye Fore/Teeth of the Dog)
February 9-12, 2017

Final Results

Gross
1    Blair Foley (Naples, FL) and Mike Lane (Estero, FL)    73-74-75–222    +6
2    Mal Makin (Charlestown, RI) and Bruce Shannahan (Beverly Hills, CA)    78-71-74–223    +7
3    William Brower (Jupiter, FL) and Fred Putney (Jupiter, FL)    80-72-76–228    +12
4    Harry Bopp (Lakeland, FL) and Buzz Tarver (Lakeland, FL)    72-77-80–229    +13
5    Charlie Johnson (Woodbridge, CT) and Jay Johnston (Bonita Springs, FL)    76-77-79–232    +16
6    Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Mike Irish (Fairfield, CT)    86-77-78–241    +25
7    Mike Brewer (Mississauga) and Roger Sutton (Toronto)    80-81-82–243    +27
8    Al Durrett (Ft. Myers Beach, FL) and Ronald Rucker (Naples, FL)    87-77-81–245    +29
9    Jack Huse (Derry, NH) and Mo Krausman (Clearwater, FL)    83-76-87–246    +30
10    Jeff Hires (Palm Coast, FL) and John Hynes (Narragansett, RI)    84-81-86–251    +35
11    Dan Snow (Haymarket, VA) and Tex Spear (Spring, TX)    81-79-93–253    +37

Net
1    Harry Bopp (Lakeland, FL) and Buzz Tarver (Lakeland, FL)    59-67-68–194    -22
2    Blair Foley (Naples, FL) and Mike Lane (Estero, FL)    62-66-68–196    -20
Mal Makin (Charlestown, RI) and Bruce Shannahan (Beverly Hills, CA)    69-62-65–196    -20
4    Mike Brewer (Mississauga) and Roger Sutton (Toronto)    67-68-68–203    -13
5    Charlie Johnson (Woodbridge, CT) and Jay Johnston (Bonita Springs, FL)    67-68-69–204    -12
6    Jeff Hires (Palm Coast, FL) and John Hynes (Narragansett, RI)    68-67-72–207    -9
7    William Brower (Jupiter, FL) and Fred Putney (Jupiter, FL)    73-66-70–209    -7
8    Al Durrett (Ft. Myers Beach, FL) and Ronald Rucker (Naples, FL)    76-67-67–210    -6
9    Jack Huse (Derry, NH) and Mo Krausman (Clearwater, FL)    71-65-76–212    -4
10    Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Mike Irish (Fairfield, CT)    75-67-71–213    -3
Dan Snow (Haymarket, VA) and Tex Spear (Spring, TX)    65-67-81–213    -3

Ladies Stableford Gross
1    Marti Anastasio    Wellington, FL    20-23–43
2    Christine Johnston    Bonita Springs, FL    19-13–32
3    Kathy Menard    Palm Coast, FL    11-16–27
4    Mary Lynn Putney    Jupiter, FL    13-12–25
5    Janet Tracte    West Palm Beach, FL    8-13–21
6    Irene Hynes    Narragansett, RI    9-10–19
7    Carol Cerone    Briarcliff Manor, NY    11-7–18
8    Laurel Brower    Jupiter, FL    8-9–17
9    Susan Brewer    Mississauga    3-11–14
10    Donna Hires    Palm Coast, FL    3-6–9

Ladies Stableford Net
1    Carol Cerone    Briarcliff Manor, NY    39-34–73
2    Marti Anastasio    Wellington, FL    34-37–71
3    Christine Johnston    Bonita Springs, FL    38-28–66
4    Mary Lynn Putney    Jupiter, FL    35-28–63
Kathy Menard    Palm Coast, FL    30-33–63
Janet Tracte    West Palm Beach, FL    28-35–63
7    Laurel Brower    Jupiter, FL    29-32–61
8    Irene Hynes    Narragansett, RI    29-30–59
9    Donna Hires    Palm Coast, FL    22-28–50
10    Susan Brewer    Mississauga    17-30–47

2016 Tournament Results

2016 Stroke Play

2016 Stroke Play Championship
Pine Tree Golf Club/The Breakers West Rees Jones Course
December 11-14, 2016

Men’s Gross
1    Mal Makin    Charlestown, RI    80-75-81–236
2    Brad Peete    Bonita Springs, FL    82-83-81–246
3    Mike Howell    West Fargo, ND    85-86-82–253
4    Bill Martin    Palm Coast, FL    82-88-84–254
5    Donald Meyer    Washington, DC    84-82-89–255
6    Michael Rappaport    Boca Raton, FL    87-87-82–256
7    Steve Curtis    Stuart, FL    80-88-89–257
8    Ken Spiegel    Delray Beach, FL    88-88-82–258
9    Steve Chernock    Orange, CT    85-89-85–259
10    Bill Kunsman    Presto, PA    87-81-93–261
Mark Teskey    Toronto    89-84-88–261
12    Alan Westendorf    Chagrin Falls, OH    89-87-86–262
Bruce Milligan    Bonita Springs, FL    86-89-87–262
14    Bernie Loehr    Webster, NY    95-87-84–266
15    Charlie Weston    Tampa, FL    88-91-88–267
16    Mike Nozawa    Montgomery, NY    89-86-95–270
17    Ron Gottfred    Inverness, IL    91-91-92–274
18    Dale Heidt    Alpharetta, GA    89-97-90–276
19    Roger Klouda    Iowa City, IA    107-90-92–289
20    Bob Romanow    Cambridge, MA    93-94-113–300

Men’s Net
1    Mal Makin    Charlestown, RI    70-65-71–206
2    Donald Meyer    Washington, DC    69-66-73–208
3    Michael Rappaport    Boca Raton, FL    75-74-69–218
4    Brad Peete    Bonita Springs, FL    74-74-72–220
5    Bernie Loehr    Webster, NY    81-72-69–222
6    Charlie Weston    Tampa, FL    74-76-73–223
7    Ron Gottfred    Inverness, IL    75-74-75–224
Alan Westendorf    Chagrin Falls, OH    77-74-73–224
9    Bill Kunsman    Presto, PA    76-69-81–226
10    Mike Nozawa    Montgomery, NY    76-72-81–229
Bruce Milligan    Bonita Springs, FL    75-78-76–229
12    Steve Curtis    Stuart, FL    72-79-80–231
Bill Martin    Palm Coast, FL    75-80-76–231
14    Mike Howell    West Fargo, ND    78-79-75–232
Mark Teskey    Toronto    80-74-78–232
Dale Heidt    Alpharetta, GA    75-82-75–232
17    Steve Chernock    Orange, CT    77-81-77–235
18    Ken Spiegel    Delray Beach, FL    81-81-75–237
19    Roger Klouda    Iowa City, IA    94-76-78–248
20    Bob Romanow    Cambridge, MA    79-78-97–254

Men’s Stableford
1    Tom Cole    Jupiter, FL    41-37-32–110
2    Bill Lichtenberger    Palm City, FL    34-37-31–102
3    Wayne Edwards    Tallahassee, FL    33-34-33–100
David Pruett    North Haven, CT    30-36-34–100
5    Dick Thomas    Stuart, FL    28-33-38–99
6    Mo Krausman    Clearwater, FL    34-28-36–98
7    Ken Kinsey    Iowa City, IA    30-33-33–96
8    John Hynes    Narragansett, RI    29-33-30–92
9    Erich Lichtenberger    St. Petersburg, FL    27-32-32–91
Sammy Masui    Lake Mary, FL    28-20-43–91
11    Bob Kearney    Stuart, FL    34-26-30–90
12    Don Brief    Maplewood, NJ    30-29-28–87
13    Bill Hall    Hackensak, NJ    26-33-27–86
14    Art Kelly    Chicago, IL    33-24-27–84
Jeff Hires    Palm Coast, FL    27-26-31–84
16    Dick Anthony    Naples, FL    22-27-32–81
17    Bill Etherington    Toronto, ON    28-26-26–80
18    Joe Germano    Mamaroneck, NY    24-21-31–76
Peter Derham    Tallahassee, FL    27-25-24–76
20    Ted Woerner    Bonita Springs, FL    24-22-27–73
21    Bill Hughey    Cockeysville, MD    24-26-21–71
22    Gary Rathburn    Tulsa, OK    29-21-19–69
23    Rob Wiessner    Rolling Hills Estates, CA    17-26-21–64

Ladies Championship – Gross
1    Carol Kunsman    Presto, PA    85-91–176
2    Geri McLauchlan    Boynton Beach, FL    86-94–180
3    Judy Bennett    Alpharetta, GA    99-98–197
Carol Milligan    Bonita Springs, FL    101-96–197
5    Yuko Nozawa    Montgomery, NY    103-102–205

Ladies Championship – Net
1    Geri McLauchlan    Boynton Beach, FL    73-80–153
2    Carol Kunsman    Presto, PA    75-80–155
3    Carol Milligan    Bonita Springs, FL    81-75–156
4    Yuko Nozawa    Montgomery, NY    82-79–161
5    Judy Bennett    Alpharetta, GA    84-82–166

Ladies Stableford
1    Tracy Martin    Palm Coast, FL    32-34–66
2    Susan Anthony    Naples, FL    25-35–60
3    Irene Hynes    Narragansett, RI    26-31–57
4    Peggy Derham    Tallahassee, FL    26-28–54
5    Lucy Thomas    Stuart, FL    25-27–52
6    Judi Kelly    Chicago, IL    22-29–51
7    Betty Edwards    Tallahassee, FL    24-24–48
Donna Hires    Palm Coast, FL    27-21–48
9    Pam Woerner    Bonita Springs, FL    22-16–38
10    Barbara Etherington    Toronto, ON    13-19–32

2016 Cape Cod Clambake

2016 Cape Cod Clambake
Hyannisport/Wianno/Oyster Harbors – Cape Cod, MA
September 18-21, 2016

Men’s Gross
1    Bob Stuart    Westhampton Beach, NY    71-75–146
2    Mike O’Neil    Etobicoke    77-77–154
3    Michael Gibbons    Ann Arbor, MI    78-77–155
4    Steve Chernock    Orange, CT    80-79–159
5    Ken Spiegel    Delray Beach, FL    76-84–160
Raymond Lazzara    Palm Beach, FL    83-77–160
Donald McLauchlan    Bloomingdale, IL    80-80–160
8    Bruce Shannahan    Beverly Hills, CA    83-78–161
9    Chip Landon    Orlando, FL    80-82–162
Charlie Johnson    Woodbridge, CT    77-85–162
11    Mike Conroy    Oxford, CT    78-86–164
12    Bryan Moorhouse    North Myrtle Beach, SC    82-84–166
James Sellgren    Hagerstown, MD    81-85–166
14    Bruce Milligan    Bonita Springs, FL    87-80–167
Bill Gerber    Palm Beach Gardens, FL    82-85–167
Jeffrey Guttenberger    Bonita Springs, FL    82-85–167
17    Jeff Orlandini    Rolling Hills Estates, CA    84-85–169
18    Herb Rubin    New Rochelle, NY    87-86–173
19    Michael Rappaport    Boca Raton, FL    83-91–174
20    Nick Nishiwaki    Cary, NC    84-91–175
Don White    Sparkman, AR    88-87–175
Dean Barnard    Pompton Plains, NJ    83-92–175
23    Bob Romanow    Cambridge, MA    91-89–180
24    Bob Fennel    Hagerstown, MD    89-92–181
Men’s Net
1    Bob Stuart    Westhampton Beach, NY    63-67–130
2    Bruce Shannahan    Beverly Hills, CA    72-67–139
3    Michael Gibbons    Ann Arbor, MI    71-70–141
Bryan Moorhouse    North Myrtle Beach, SC    69-72–141
5    Mike O’Neil    Etobicoke    71-71–142
Donald McLauchlan    Bloomingdale, IL    71-71–142
7    Bruce Milligan    Bonita Springs, FL    75-68–143
8    Chip Landon    Orlando, FL    71-73–144
9    Steve Chernock    Orange, CT    73-72–145
James Sellgren    Hagerstown, MD    70-75–145
11    Charlie Johnson    Woodbridge, CT    69-77–146
12    Raymond Lazzara    Palm Beach, FL    76-71–147
Bill Gerber    Palm Beach Gardens, FL    72-75–147
14    Jeff Orlandini    Rolling Hills Estates, CA    74-75–149
Jeffrey Guttenberger    Bonita Springs, FL    73-76–149
16    Ken Spiegel    Delray Beach, FL    71-79–150
17    Mike Conroy    Oxford, CT    71-80–151
Bob Fennel    Hagerstown, MD    74-77–151
Nick Nishiwaki    Cary, NC    72-79–151
Herb Rubin    New Rochelle, NY    76-75–151
21    Michael Rappaport    Boca Raton, FL    72-80–152
22    Bob Romanow    Cambridge, MA    77-76–153
Don White    Sparkman, AR    77-76–153
24    Dean Barnard    Pompton Plains, NJ    75-84–159

Men’s Stableford
1    Ken Auerbach    Bronxville, NY    41-36–77
2    Peter Malkin    Greenwich, CT    33-43–76
George Savoy    St. Jean    38-38–76
4    Daniel Skoch    Sagamore Hills, OH    39-35–74
5    Ken Kinsey    Iowa City, IA    39-34–73
6    Jim Sheldon    Chapel Hill, NC    38-33–71
7    Andy Cerone    Briarcliff Manor, NY    35-34–69
8    Roger Sutton    Toronto    35-33–68
Harry Rohrer    Sunapee, NH    34-34–68
10    Mike Irish    Fairfield, CT    34-32–66
11    Mickey Sutfin    Orange, CT    36-28–64
Peter Jordan    Westport, CT    34-30–64
Mo Krausman    Clearwater, FL    30-34–64
Murph Murphy    Fairfield, CT    32-32–64
Neil Falco    Bluffton, SC    29-35–64
16    Dick Thomas    Stuart, FL    29-34–63
Vince Lennon    Naples, FL    29-34–63
18    Joe Germano    Mamaroneck, NY    28-34–62
Mike Nozawa    Montgomery, NY    35-27–62
20    Rob Wiessner    Rolling Hills Estates, CA    29-32–61
Jerry Missel    Woonsocket, RI    33-28–61
Wayne Edwards    Tallahassee, FL    27-34–61
23    Robert Cassandro    Old Brookville, NY    33-27–60
David Theroux    Middlebury, CT    30-30–60
25    Ron Tydings    St. Petersburg, FL    27-31–58
26    Gene Donovan    Yonkers, NY    29-28–57
27    Thomas Holley    Wichita Falls, TX    22-33–55
28    Charlie Ake    Altamonte Springs, FL    24-25–49

Ladies Championship – Gross
1    Geraldine McLauchlan    Bloomingdale, IL    82
2    Yuko Nozawa    Montgomery, NY    98
3    Carol Milligan    Bonita Springs, FL    99
4    Deanna Lazzara    Palm Beach, FL    100
Ladies Championship – Net
1    Geraldine McLauchlan    Bloomingdale, IL    67
2    Yuko Nozawa    Montgomery, NY    77
3    Carol Milligan    Bonita Springs, FL    78
4    Deanna Lazzara    Palm Beach, FL    79

Ladies Stableford
1    Susan Auerbach    Bronxville, NY    33
2    Melanie Cassandro    Old Brookville, NY    32
Lucy Thomas    Stuart, FL    32
4    Shirley Sellgren    Hagerstown, MD    31
5    Carol Cerone    Briarcliff Manor, NY    30
Ruth Lennon    Naples, FL    30
7    Ginger Fennel    Hagerstown, MD    29
8    Karen Barnard    Pompton Plains, NJ    16

2016 National Two Man Team Championship

2016 National Two Man Team Championship
Toronto, Canada
July 24-27, 2016

Men’s Gross
1    Stephen Kleynhans (Etobicoke) and Mike O’Neil (Etobicoke)    74-75-75–224    +7
Arty Trojan (Scottsdale, AZ) and Dave Willis (Vernon)    73-78-73–224    +7
Charlie Pooley (Superstition Mountain, AZ) and Mike Stecyk (Gold Canyon, AZ)    79-74-71–224    +7
4    Steve Curtis (Stuart, FL) and Dana De Windt (Stuart, FL)    75-75-77–227    +10
5    Scott Creighton (Toronto) and Kevin Ford (Mississauga)    75-79-75–229    +12
6    Larry Den (Ft. Myers, FL) and Ned Longson (Rockville, MD)    79-78-74–231    +14
Jack Boyle (Orlando, FL) and Chip Landon (Orlando, FL)    77-80-74–231    +14
8    Tom McLeod (Etobicoke) and Laurence Schmid (Toronto)    79-79-74–232    +15
9    Bill Bevan (Palm Coast, FL) and Lou Sarracini (Woodbridge)    74-84-77–235    +18
Donald Meyer (Washington, DC) and Ken Spiegel (Delray Beach, FL)    77-79-79–235    +18
11    Tom Hogenkamp (Hinsdale, IL) and George Murphy (Fairfield, CT)    79-78-81–238    +21
12    Matt Gilbert (Tallahassee, FL) and Matt Ryan (Tallahassee, FL)    80-80-79–239    +22
Ron Gottfred (Inverness, IL) and Donald McLauchlan (Bloomingdale, IL)    78-81-80–239    +22
Ted Fletcher (Beaconsfield Court) and Bob Lauer (Naples, FL)    79-81-79–239    +22
15    Ken Auerbach (Bronxville, NY) and Jay Johnston (Bonita Springs, FL)    80-82-79–241    +24
Steve Chernock (Orange, CT) and Bill Losson (Deerfield Beach, FL)    79-82-80–241    +24
17    Mal Makin (Charlestown, RI) and Bruce Milligan (Bonita Springs, FL)    81-81-80–242    +25
Tom Paskins (Beaufort, SC) and Glen Rapoport (West Hartford, CT)    80-83-79–242    +25
19    Mike Nozawa (Montgomery, NY) and Bruce Shannahan (Beverly Hills, CA)    82-82-79–243    +26
20    Bill Mattice (Tallahassee, FL) and Steve Sody (Towson, MD)    78-86-80–244    +27
21    Ernie Monk (Tallahassee, FL) and Roy Young (Tallahassee, FL)    77-84-84–245    +28
John Clough (Berwyn, PA) and Mark Teskey (Toronto)    81-84-80–245    +28
23    Tone Lester (Tyler, TX) and Michael Matthew (Abilene, TX)    78-87-81–246    +29
24    Jeffrey Ferenz (Phoenix, AZ) and Jeff Orlandini (Rolling Hills Estates, CA)    82-81-84–247    +30
Bob Kearney (Stuart, FL) and Hal Parrish (Manassas, VA)    86-82-79–247    +30
26    Bill Lichtenberger (Palm City, FL) and Erich Lichtenberger (St. Petersburg, FL)    82-83-84–249    +32
27    Art Hale (Long Beach, CA) and Moe Kreag (Redondo Beach, CA)    83-89-78–250    +33
28    Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL)    85-85-82–252    +35
Al Durrett (Ft. Myers Beach, FL) and Mike Lane (Estero, FL)    83-85-84–252    +35
30    Don O’Neil (Bayside, NY) and Jim Welsh (Morganville, NJ)    89-93-72–254    +37
31    Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Don Crane (Cambridge, MA)    81-89-85–255    +38
32    Chris Sadler (Toronto) and Roger Sutton (Toronto)    81-90-85–256    +39
33    Bill O’Brien (Toronto) and Reid Stephens (Mississauga)    84-89-84–257    +40
Jack Huse (Derry, NH) and Mickey Sutfin (Orange, CT)    85-87-85–257    +40
35    David Harabedian (Whittier, CA) and James Sullivan (Rancho Dominguez, CA)    85-87-87–259    +42
36    Bob Bass (Tallahassee, FL) and Jim Smith (Tallahassee, FL)    88-95-82–265    +48
Mike Brewer (Mississauga) and Wayne Edwards (Tallahassee, FL)    85-91-89–265    +48
38    Bill Simione (Deerfield Beach, FL) and Bob Simione (Hamden, CT)    86-89-91–266    +49
Denny Ferriel (Naples, FL) and Sandy Wise (Dublin, OH)    89-94-83–266    +49
40    Dale Heidt (Alpharetta, GA) and Ted Woerner (Bonita Springs, FL)    92-92-84–268    +51
40    Joe Holmes (Norwalk, CT) and Jim Zucker (New York, NY)    92-87-89–268    +51
42    Jay Hall (Davenport, FL) and Dick McCleary (Williamsport, MD)    89-88-92–269    +52
43    Fred Baggett (Tallahassee, FL) and Jay Walton (Tallahassee, FL)    89-91-90–270    +53
Daniel Skoch (Sagamore Hills, OH) and Alan Westendorf (Chagrin Falls, OH)    86-96-88–270    +53
45    Bob Gibb (Toronto) and Winston Jong (Burlington)    86-94-91–271    +54
46    Bill Hughey (Cockeysville, MD) and Gary Rathburn (Tulsa, OK)    89-89-96–274    +57
47    Roger Hintz (Grand Rapids, MI) and David Kirk (Naples, FL)    92-99-86–277    +60
48    Robert Cassandro (Old Brookville, NY) and Dan Finegan (Toronto)    96-102-92–290    +73

Men’s Net
1    David Harabedian (Whittier, CA) and James Sullivan (Rancho Dominguez, CA)    63-65-65–193    -24
2    Ken Auerbach (Bronxville, NY) and Jay Johnston (Bonita Springs, FL)    65-68-67–200    -17
Tom McLeod (Etobicoke) and Laurence Schmid (Toronto)    69-67-64–200    -17
4    Bill O’Brien (Toronto) and Reid Stephens (Mississauga)    68-71-64–203    -14
Scott Creighton (Toronto) and Kevin Ford (Mississauga)    67-70-66–203    -14
6    Bill Lichtenberger (Palm City, FL) and Erich Lichtenberger (St. Petersburg, FL)    68-67-69–204    -13
7    Donald Meyer (Washington, DC) and Ken Spiegel (Delray Beach, FL)    67-70-68–205    -12
8    Steve Curtis (Stuart, FL) and Dana De Windt (Stuart, FL)    69-67-70–206    -11
Bob Kearney (Stuart, FL) and Hal Parrish (Manassas, VA)    73-66-67–206    -11
10    Ernie Monk (Tallahassee, FL) and Roy Young (Tallahassee, FL)    65-67-75–207    -10
Jack Boyle (Orlando, FL) and Chip Landon (Orlando, FL)    69-71-67–207    -10
Arty Trojan (Scottsdale, AZ) and Dave Willis (Vernon)    67-72-68–207    -10
13    Tom Hogenkamp (Hinsdale, IL) and George Murphy (Fairfield, CT)    69-68-71–208    -9
14    Larry Den (Ft. Myers, FL) and Ned Longson (Rockville, MD)    72-70-67–209    -8
15    Bill Simione (Deerfield Beach, FL) and Bob Simione (Hamden, CT)    68-70-72–210    -7
Mike Nozawa (Montgomery, NY) and Bruce Shannahan (Beverly Hills, CA)    71-70-69–210    -7
Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL)    71-71-68–210    -7
Bill Bevan (Palm Coast, FL) and Lou Sarracini (Woodbridge)    65-75-70–210    -7
Bill Mattice (Tallahassee, FL) and Steve Sody (Towson, MD)    66-74-70–210    -7
Ron Gottfred (Inverness, IL) and Donald McLauchlan (Bloomingdale, IL)    67-71-72–210    -7
21    Stephen Kleynhans (Etobicoke) and Mike O’Neil (Etobicoke)    70-71-70–211    -6
John Clough (Berwyn, PA) and Mark Teskey (Toronto)    68-72-71–211    -6
Charlie Pooley (Superstition Mountain, AZ) and Mike Stecyk (Gold Canyon, AZ)    74-70-67–211    -6
24    Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Don Crane (Cambridge, MA)    67-73-72–212    -5
Steve Chernock (Orange, CT) and Bill Losson (Deerfield Beach, FL)    70-72-70–212    -5
26    Art Hale (Long Beach, CA) and Moe Kreag (Redondo Beach, CA)    72-76-65–213    -4
Tone Lester (Tyler, TX) and Michael Matthew (Abilene, TX)    67-74-72–213    -4
Mal Makin (Charlestown, RI) and Bruce Milligan (Bonita Springs, FL)    72-71-70–213    -4
29    Chris Sadler (Toronto) and Roger Sutton (Toronto)    67-75-72–214    -3
Matt Gilbert (Tallahassee, FL) and Matt Ryan (Tallahassee, FL)    70-72-72–214    -3
Ted Fletcher (Beaconsfield Court) and Bob Lauer (Naples, FL)    70-72-72–214    -3
32    Don O’Neil (Bayside, NY) and Jim Welsh (Morganville, NJ)    71-78-67–216    -1
Tom Paskins (Beaufort, SC) and Glen Rapoport (West Hartford, CT)    71-74-71–216    -1
34    Jay Hall (Davenport, FL) and Dick McCleary (Williamsport, MD)    71-72-74–217    E
35    Jeffrey Ferenz (Phoenix, AZ) and Jeff Orlandini (Rolling Hills Estates, CA)    72-71-75–218    +1
36    Jack Huse (Derry, NH) and Mickey Sutfin (Orange, CT)    72-73-74–219    +2
37    Al Durrett (Ft. Myers Beach, FL) and Mike Lane (Estero, FL)    72-74-74–220    +3
Bob Gibb (Toronto) and Winston Jong (Burlington)    70-77-73–220    +3
Mike Brewer (Mississauga) and Wayne Edwards (Tallahassee, FL)    70-75-75–220    +3
Joe Holmes (Norwalk, CT) and Jim Zucker (New York, NY)    76-70-74–220    +3
41    Bob Bass (Tallahassee, FL) and Jim Smith (Tallahassee, FL)    73-79-69–221    +4
42    Denny Ferriel (Naples, FL) and Sandy Wise (Dublin, OH)    75-78-69–222    +5
Fred Baggett (Tallahassee, FL) and Jay Walton (Tallahassee, FL)    72-75-75–222    +5
44    Daniel Skoch (Sagamore Hills, OH) and Alan Westendorf (Chagrin Falls, OH)    72-81-72–225    +8
45    Dale Heidt (Alpharetta, GA) and Ted Woerner (Bonita Springs, FL)    79-79-71–229    +12
Roger Hintz (Grand Rapids, MI) and David Kirk (Naples, FL)    77-82-70–229    +12
47    Bill Hughey (Cockeysville, MD) and Gary Rathburn (Tulsa, OK)    76-72-82–230    +13
48    Robert Cassandro (Old Brookville, NY) and Dan Finegan (Toronto)    78-83-74–235    +18

Ladies Championship – Gross
1    Patricia Bevan    Palm Coast, FL    86-89–175    +31
2    Geri McLauchlan    Bloomingdale, IL    87-93–180    +36
3    Christine Johnston    Bonita Springs, FL    86-100–186    +42
4    Judy Bennett    Alpharetta, GA    93-95–188    +44
5    Jane Hogenkamp    Hinsdale, IL    92-98–190    +46
6    Lori Mattice    Tallahassee, FL    86-105–191    +47
7    B.J. Ferriel    Naples, FL    94-105–199    +55
Carol Milligan    Bonita Springs, FL    96-103–199    +55
9    Joanne Nagelsen    Towson, MD    91-111–202    +58
10    Yuko Nozawa    Montgomery, NY    99-109–208    +64
11    Pam Woerner    Bonita Springs, FL    98-111–209    +65
Ladies Championship – Net
1    Christine Johnston    Bonita Springs, FL    65-80–145    +1
2    Geri McLauchlan    Bloomingdale, IL    74-80–154    +10
Lori Mattice    Tallahassee, FL    67-87–154    +10
4    Patricia Bevan    Palm Coast, FL    76-79–155    +11
5    Judy Bennett    Alpharetta, GA    78-80–158    +14
Jane Hogenkamp    Hinsdale, IL    76-82–158    +14
7    Carol Milligan    Bonita Springs, FL    77-84–161    +17
8    Pam Woerner    Bonita Springs, FL    74-88–162    +18
9    B.J. Ferriel    Naples, FL    77-88–165    +21
10    Yuko Nozawa    Montgomery, NY    79-89–168    +24
11    Joanne Nagelsen    Towson, MD    76-96–172    +28

Ladies Stableford
1    Sue Averdick    Palm Coast, FL    36-35–71
2    Carol Longson    Rockville, MD    38-31–69
3    Susan Auerbach    Bronxville, NY    37-25–62
4    Carol Cerone    Briarcliff Manor, NY    31-26–57
Joan Fletcher    Beaconsfield Court    31-26–57
Jan Hall    Davenport, FL    27-30–57
7    Betty Edwards    Tallahassee, FL    33-23–56
8    Melanie Cassandro    Old Brookville, NY    26-29–55
Donna Livingstone    Woodbridge    33-22–55
10    Lesley Finegan    Toronto    22-32–54
11    Joshan Wise    Dublin, OH    25-25–50
12    Penny Lauer    Naples, FL    23-25–48
13    Carol Behan    Hagerstown, MD    19-28–47
14    Joyce Hintz    Grand Rapids, MI    19-24–43
15    Susan Brewer    Mississauga    23-14–37
16    Mary Pat McCleary    Williamsport, MD    26-5–31
17    Shannon Coghill    Palm Coast, FL    18-11–29
18    Beverly Kirk    Naples, FL    12-6–18

2016 Spring Championship

2016 Spring Championship
Sea Island Resort (Seaside/Plantation/Seaside)
May 1-4, 2016

First Division – Gross
1    Steve Chernock    Orange, CT    76-82-77–235
2    Arty Trojan    Scottsdale, AZ    81-85-75–241
3    Keith Hynes    Bonita Springs, FL    77-82-84–243
4    Fred Putney    Jupiter, FL    84-86-75–245
5    Ron Soldo    Hilton Head Island, SC    84-81-82–247
Roy Teskey    Toronto    82-85-80–247
7    Ned Longson    Rockville, MD    80-84-84–248
8    Dave Willis    Vernon    77-87-85–249
Dana De Windt    Stuart, FL    81-88-80–249
Donald Meyer    Washington, DC    82-90-77–249
11    Bruce Shannahan    Beverly Hills, CA    87-82-81–250
12    William Brower    Jupiter, FL    88-82-83–253
13    Ken Spiegel    Delray Beach, FL    80-89-85–254
Todd Edgar    Toronto    85-82-87–254
15    David Nissen    Jupiter, FL    85-84-88–257
16    Steve Curtis    Stuart, FL    84-86-90–260
17    Billy Harper    Hobe Sound, FL    90-87-85–262
Charlie Johnson    Woodbridge, CT    85-91-86–262
19    Ken Corcoran    Osterville, MA    92-84-88–264
20    Al Durrett    Ft. Myers Beach, FL    83-93-95–271
Mike Nozawa    Montgomery, NY    87-91-93–271
22    Bryan Moorhouse    North Myrtle Beach, SC    93-88-91–272
23    Roger Miller    Burr Ridge, IL    92-92-91–275
24    Art Hale    Long Beach, CA    89-95-96–280
25    Mark Teskey    Toronto    94-92-99–285
Ron Rucker    Naples, FL    100-91-94–285
First Division – Net
1    Steve Chernock    Orange, CT    67-73-68–208
Donald Meyer    Washington, DC    68-77-63–208
3    Bruce Shannahan    Beverly Hills, CA    74-69-68–211
4    Keith Hynes    Bonita Springs, FL    67-72-74–213
5    Ned Longson    Rockville, MD    70-74-74–218
6    Ron Soldo    Hilton Head Island, SC    75-72-73–220
Arty Trojan    Scottsdale, AZ    74-78-68–220
Roy Teskey    Toronto    73-76-71–220
9    Fred Putney    Jupiter, FL    77-79-68–224
10    Charlie Johnson    Woodbridge, CT    73-79-74–226
William Brower    Jupiter, FL    79-73-74–226
12    Dave Willis    Vernon    70-80-78–228
Ken Spiegel    Delray Beach, FL    71-81-76–228
14    Steve Curtis    Stuart, FL    74-76-80–230
15    Dana De Windt    Stuart, FL    75-82-74–231
16    Billy Harper    Hobe Sound, FL    80-77-75–232
Mike Nozawa    Montgomery, NY    74-78-80–232
18    David Nissen    Jupiter, FL    77-76-80–233
Todd Edgar    Toronto    78-75-80–233
20    Ron Rucker    Naples, FL    84-75-78–237
21    Al Durrett    Ft. Myers Beach, FL    72-83-84–239
22    Bryan Moorhouse    North Myrtle Beach, SC    82-78-80–240
23    Roger Miller    Burr Ridge, IL    81-81-80–242
24    Art Hale    Long Beach, CA    78-85-85–248
25    Ken Corcoran    Osterville, MA    87-79-83–249
26    Mark Teskey    Toronto    83-81-88–252

Stableford Division
1    Ron Ward    Leland, MI    39-40-33–112
2    Chuck Hunt    Palos Verdes Estates, CA    38-43-25–106
3    Bradley Shaw    Sudbury    37-30-38–105
4    Hal Parrish    Manassas, VA    42-32-29–103
Don Brief    Maplewood, NJ    37-31-35–103
6    Allen Northcutt    Louisville, KY    31-38-30–99
Bill Lichtenberger    Palm City, FL    36-31-32–99
8    Mike Lane    Estero, FL    34-32-32–98
Wayne Edwards    Tallahassee, FL    28-35-35–98
10    Erich Lichtenberger    St. Petersburg, FL    27-31-35–93
11    Roger Sutton    Toronto    27-30-34–91
12    Mickey Sutfin    Orange, CT    34-28-28–90
13    Jim Sheldon    Chapel Hill, NC    27-31-30–88
14    Moe Kreag    Redondo Beach, CA    28-29-28–85
Mo Krausman    Clearwater, FL    25-29-31–85
16    David Pruett    North Haven, CT    32-28-23–83
17    Stephen Shaw    Toronto    32-25-24–81
Erling Speer    Stuart, FL    27-29-25–81
19    Sammy Masui    Lake Mary, FL    23-29-28–80
Jim Zucker    New York, NY    26-32-22–80
21    Bill O’Brien    Toronto    30-25-24–79
22    Bob Kearney    Stuart, FL    27-18-31–76
23    Ron Felici    Stuart, FL    24-28-23–75
24    Rick Leto    Del Ray Beach, FL    19-14-31–64

Ladies Championship
Gross
1    Mary Ann Soldo    Hilton Head Island, SC    95-92–187
2    Ellen Northcutt    Louisville, KY    96-104–200
3    Yuko Nozawa    Montgomery, NY    107-98–205
Net
1    Ellen Northcutt    Louisville, KY    77-86–163
2    Yuko Nozawa    Montgomery, NY    86-78–164
3    Mary Ann Soldo    Hilton Head Island, SC    85-82–167

Ladies Stableford

1    Dawn Ward    Leland, MI    29-39–68
2    Susie Speer    Stuart, FL    32-32–64
3    Carol Longson    Rockville, MD    26-37–63
4    Mary Lynn Putney    Jupiter, FL    24-34–58
5    Laurel Brower    Jupiter, FL    32-20–52
6    Jane Mowat    Toronto    28-22–50
7    Bonnie Leto    Del Ray Beach, FL    26-20–46
8    Fran Edgar    Toronto    21-18–39

2016 Better Ball of Pairs

2016 Better Ball of Pairs Championship
Casa de Campo Resort (Teeth of the Dog/Dye Fore/Teeth of the Dog)
February 11-14, 2016

Final Results

Gross
1    Mal Makin (Charlestown, RI) and Bruce Shannahan (Beverly Hills, CA)    80-75-72–227    +11
2    Steve Curtis (Stuart, FL) and Conley Thornhill (Winter Haven, FL)    81-73-76–230    +14
3    Blair Foley (Naples, FL) and Mike Lane (Estero, FL)    81-75-76–232    +16
4    Ron Gottfred (Inverness, IL) and Donald McLauchlan (Oak Park, IL)    78-77-79–234    +18
5    Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Mike Irish (Fairfield, CT)    79-82-79–240    +24
Tom Cole (Jupiter, FL) and Michael Rappaport (Boca Raton, FL)    82-78-80–240    +24
7    Rick Leto (Del Ray Beach, FL) and Ken Spiegel (Delray Beach, FL)    78-82-81–241    +25
Al Durrett (Ft. Myers Beach, FL) and Ronald Rucker (Naples, FL)    82-79-80–241    +25
9    Joe Schwab (Scottsdale, AZ) and Daniel Skoch (Sagamore Hills, OH)    79-77-86–242    +26
10    Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL)    84-79-80–243    +27
11    Bob Milne (Naples, FL) and Bob Van Gieson (West Palm Beach, FL)    86-77-81–244    +28
12    Leo Galanti (Stuart, FL) and Bob Kearney (Stuart, FL)    84-80-81–245    +29
13    Marty Harper (Falmouth, MA) and Roger Sutton (Toronto, ON)    84-82-81–247    +31
Thomas Benz (Lancaster, PA) and Bob Feerick (Naples, FL)    82-86-79–247    +31
15    Mike Chiumento (Palm Coast, FL) and John Hynes (Narragansett, RI)    87-77-93–257    +41
16    Jack Huse (Derry, NH) and Mike Nozawa (Montgomery, NY)    88-85-85–258    +42
17    Mo Krausman (Clearwater, FL) and Rob Wiessner (Rolling Hills Estates, CA)    92-84-84–260    +44
18    Peter Baiocco (Larchmont, NY) and Louis Hoenig (New Rochelle, NY)    107-78-79–264    +48
Net
1    Mal Makin (Charlestown, RI) and Bruce Shannahan (Beverly Hills, CA)    68-66-61–195    -21
2    Blair Foley (Naples, FL) and Mike Lane (Estero, FL)    70-65-65–200    -16
3    Leo Galanti (Stuart, FL) and Bob Kearney (Stuart, FL)    69-66-66–201    -15
4    Steve Curtis (Stuart, FL) and Conley Thornhill (Winter Haven, FL)    71-65-68–204    -12
Ron Gottfred (Inverness, IL) and Donald McLauchlan (Oak Park, IL)    67-68-69–204    -12
Al Durrett (Ft. Myers Beach, FL) and Ronald Rucker (Naples, FL)    69-68-67–204    -12
Joe Schwab (Scottsdale, AZ) and Daniel Skoch (Sagamore Hills, OH)    66-65-73–204    -12
8    Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Mike Irish (Fairfield, CT)    68-70-67–205    -11
Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL)    71-66-68–205    -11
10    Mike Chiumento (Palm Coast, FL) and John Hynes (Narragansett, RI)    72-61-73–206    -10
11    Tom Cole (Jupiter, FL) and Michael Rappaport (Boca Raton, FL)    71-68-68–207    -9
12    Marty Harper (Falmouth, MA) and Roger Sutton (Toronto, ON)    71-71-68–210    -6
13    Rick Leto (Del Ray Beach, FL) and Ken Spiegel (Delray Beach, FL)    68-72-71–211    -5
14    Thomas Benz (Lancaster, PA) and Bob Feerick (Naples, FL)    72-76-68–216    E
15    Mo Krausman (Clearwater, FL) and Rob Wiessner (Rolling Hills Estates, CA)    77-70-70–217    +1
16    Bob Milne (Naples, FL) and Bob Van Gieson (West Palm Beach, FL)    78-69-73–220    +4
17    Peter Baiocco (Larchmont, NY) and Louis Hoenig (New Rochelle, NY)    89-67-68–224    +8
Jack Huse (Derry, NH) and Mike Nozawa (Montgomery, NY)    77-74-73–224    +8

Ladies Gross Stableford
1    Geraldine McLauchlan    Oak Park, IL    12-28–40
2    Yuko Nozawa    Montgomery, NY    12-18–30
3    Kathy Menard    Palm Coast, FL    17-10–27
4    Sue Averdick    Palm Coast, FL    15-9–24
Diane Schwab    Scottsdale, AZ    9-15–24
6    Irene Hynes    Narragansett, RI    8-7–15
7    Mary Lou Baiocco    Larchmont, NY    7-7–14
8    Barbara Hoenig    New Rochelle, NY    5-8–13
9    Carol Cerone    Briarcliff Manor, NY    6-6–12
10    Sylvia Woloshin    White Plains, NY    1-2–3
Ladies Net Stableford
1    Geraldine McLauchlan    Oak Park, IL    27-45–72
2    Diane Schwab    Scottsdale, AZ    31-39–70
3    Yuko Nozawa    Montgomery, NY    31-36–67
4    Sue Averdick    Palm Coast, FL    36-27–63
5    Kathy Menard    Palm Coast, FL    34-24–58
Carol Cerone    Briarcliff Manor, NY    28-30–58
7    Barbara Hoenig    New Rochelle, NY    27-29–56
8    Mary Lou Baiocco    Larchmont, NY    25-22–47
Irene Hynes    Narragansett, RI    24-23–47
10    Sylvia Woloshin    White Plains, NY    14-21–35

2015 Tournament Results

2015 Stroke Play Championship

2015 Stroke Play Championship
Mid Ocean Club/Port Royal GC – Bermuda
December 3-6, 2015

Final Results

Gross/Net Division – Gross
1 Mal Makin Charlestown, RI 84-79–163 +21
2 Ken Spiegel Delray Beach, FL 86-81–167 +25
3 Donald Meyer Washington, DC 83-85–168 +26
4 Buzz Tarver Lakeland, FL 87-82–169 +27
5 Les Chernick Lakeland, FL 88-82–170 +28
6 Charlie Johnson Woodbridge, CT 83-88–171 +29
7 Tony Velasco Tallahassee, FL 92-82–174 +32
8 Bob Forsyth Bronxville, NY 86-90–176 +34
9 Art Hale Long Beach, CA 97-83–180 +38
Joe Schwab Scottsdale, AZ 88-92–180 +38
George Murphy Fairfield, CT 93-87–180 +38
12 Harry Bopp Lakeland, FL 97-87–184 +42
13 Mark Teskey Toronto 91-95–186 +44
Bruce Milligan Bonita Springs, FL 94-92–186 +44
15 Mo Krausman Clearwater, FL 103-84–187 +45
16 John Jacob Worthington, OH 93-98–191 +49
17 Dale Heidt Alpharetta, GA 96-97–193 +51
18 Michael Beckerich Piermont, NY 98-98–196 +54
Gross/Net Division – Net
1 Mal Makin Charlestown, RI 75-70–145 +3
2 Harry Bopp Lakeland, FL 77-69–146 +4
3 Donald Meyer Washington, DC 72-75–147 +5
4 Charlie Johnson Woodbridge, CT 72-78–150 +8
5 Ken Spiegel Delray Beach, FL 78-74–152 +10
6 Buzz Tarver Lakeland, FL 79-75–154 +12
7 George Murphy Fairfield, CT 80-76–156 +14
8 Bob Forsyth Bronxville, NY 76-81–157 +15
9 Les Chernick Lakeland, FL 82-76–158 +16
10 Art Hale Long Beach, CA 86-73–159 +17
11 Bruce Milligan Bonita Springs, FL 80-80–160 +18
12 Joe Schwab Scottsdale, AZ 78-83–161 +19
Tony Velasco Tallahassee, FL 85-76–161 +19
John Jacob Worthington, OH 77-84–161 +19
15 Mo Krausman Clearwater, FL 92-74–166 +24
Dale Heidt Alpharetta, GA 82-84–166 +24
17 Mark Teskey Toronto 81-86–167 +25
18 Michael Beckerich Piermont, NY 85-86–171 +29

Stableford Division – Net
1 James Sullivan Rancho Dominguez, CA 40-35–75
2 Erich Lichtenberger St. Petersburg, FL 37-29–66
3 Conley Thornhill Winter Haven, FL 29-33–62
4 Bill Lichtenberger Palm City, FL 28-33–61
5 Bob Olive Tallahassee, FL 27-33–60
Leo Galanti Stuart, FL 29-31–60
7 Bob Kearney Stuart, FL 28-30–58
8 Wayne Edwards Tallahassee, FL 33-24–57
David Pruett North Haven, CT 32-25–57
10 Gary Rathburn Tulsa, OK 23-31–54
Mike Brewer Mississauga 28-26–54
12 Roger Sutton Toronto 27-26–53
13 Bill Boyle Tallahassee, FL 25-27–52
Mike Lane Estero, FL 27-25–52
15 Joe Germano Mamaroneck, NY 24-27–51
16 Bill Hall Hackensak, NJ 28-22–50
Ron Tydings St. Petersburg, FL 25-25–50
18 Ted Woerner Burr Ridge, IL 23-26–49
Rob Wiessner Rolling Hills Estates, CA 29-20–49
20 Roger Hintz Grand Rapids, MI 26-21–47
Bill Hughey Cockeysville, MD 25-22–47
22 Roy Young Tallahassee, FL 26-19–45
Earl Storie Oakville 19-26–45

Ladies Championship – Gross
1 Cynthia Biondi Bronxville, NY 88-98–186
2 Judy Bennett Alpharetta, GA 103-93–196
3 Carol Milligan Bonita Springs, FL 104-106–210
4 Pam Woerner Burr Ridge, IL 106-110–216
Ladies Championship – Net
1 Cynthia Biondi Bronxville, NY 71-81–152
2 Judy Bennett Alpharetta, GA 88-78–166
3 Carol Milligan Bonita Springs, FL 83-86–169
4 Pam Woerner Burr Ridge, IL 83-88–171

Ladies Stableford – Net
1 Betty Edwards Tallahassee, FL 22-24–46
2 Beverly Kirk Naples, FL 22-16–38
3 Susan Brewer Mississauga 19-10–29
4 Joyce Hintz Grand Rapids, MI 13-11–24

2015 Cape Cod Clambake

2015 Cape Cod Clambake
Hyannisport/Wianno/Oyster Harbors – Cape Cod, MA
September 13-16, 2015

Final Results

Gross/Net A – Gross   
1    Mike Conroy    Oxford, CT    80-76-77–233
2    Dana de Windt    Stuart, FL    78-79-78–235
3    Bob Stuart    Westhampton Beach, NY    84-78-75–237
4    Jay Johnston    Bonita Springs, FL    79-76-85–240
5    Jeffrey Guttenberger    Sylvania, OH    83-83-79–245
6    George Grask    Cedar Rapids, IA    80-90-78–248
7    Mike Dritz    Armonk, NY    89-84-79–252
8    Steve Chernock    Orange, CT    85-82-88–255
Neil Falco    Bluffton, SC    87-85-83–255
10    Steve Landis    Hobe Sound, FL    87-92-80–259
11    Ernie Monk    Tallahassee, FL    88-88-86–262
12    Don White    Sparkman, AR    91-88-89–268
Gross/Net A – Net
1    Bob Stuart    Westhampton Beach, NY    77-71-68–216
Jay Johnston    Bonita Springs, FL    71-68-77–216
3    Dana de Windt    Stuart, FL    72-73-72–217
4    Mike Conroy    Oxford, CT    75-71-72–218
5    Jeffrey Guttenberger    Sylvania, OH    76-76-72–224
6    George Grask    Cedar Rapids, IA    73-83-71–227
7    Mike Dritz    Armonk, NY    81-76-72–229
8    Neil Falco    Bluffton, SC    78-77-75–230
9    Steve Chernock    Orange, CT    79-76-82–237
10    Steve Landis    Hobe Sound, FL    80-85-73–238
11    Ernie Monk    Tallahassee, FL    81-81-80–242
12    Don White    Sparkman, AR    83-80-82–245

Gross/Net B – Gross
1    Doug Moul    Miami Beach, FL    81-83-76–240
2    Jon Morosini    Groton, CT    80-85-79–244
3    Chip Landon    Orlando, FL    86-88-77–251
4    Bruce Milligan    Bonita Springs, FL    82-85-86–253
5    Tom Hogenkamp    Hinsdale, IL    93-76-87–256
Bruce Shannahan    Perth    83-86-87–256
7    Dale Heidt    Alpharetta, GA    90-90-82–262
8    Jack Huse    Derry, NH    87-91-85–263
Art Hale    Long Beach, CA    92-86-85–263
Harry Rohrer    Sunapee, NH    90-89-84–263
11    C.C. Coghill    Palm Coast, FL    93-87-88–268
12    Herb Rubin    New Rochelle, NY    96-87-87–270
13    Charlie Massey    Davidson, NC    91-91-92–274
Gross/Net B – Net
1    Jon Morosini    Groton, CT    68-74-68–210
2    Doug Moul    Miami Beach, FL    72-74-67–213
3    Bruce Milligan    Bonita Springs, FL    69-72-73–214
4    Bruce Shannahan    Perth    70-73-74–217
5    Chip Landon    Orlando, FL    76-78-67–221
6    Dale Heidt    Alpharetta, GA    77-77-70–224
7    Tom Hogenkamp    Hinsdale, IL    82-66-77–225
C.C. Coghill    Palm Coast, FL    78-73-74–225
9    Harry Rohrer    Sunapee, NH    78-77-72–227
10    Art Hale    Long Beach, CA    81-75-74–230
11    Jack Huse    Derry, NH    77-81-75–233
12    Herb Rubin    New Rochelle, NY    84-76-76–236
13    Charlie Massey    Davidson, NC    79-79-80–238

 Stableford A
1    Ken Kinsey    Iowa City, IA    33-36-41–110
2    Tom Cole    Jupiter, FL    33-40-33–106
Mike Irish    Fairfield, CT    41-34-31–106
Wayne Edwards    Tallahassee, FL    34-37-35–106
5    Gene Donovan    Yonkers, NY    31-29-37–97
6    Andy Cerone    Briarcliff Manor, NY    34-32-30–96
Roger Sutton    Toronto    28-34-34–96
8    Dick Thomas    Stuart, FL    32-32-31–95
9    Bob Forsyth    Bronxville, NY    28-33-31–92
10    Moe Kreag    Redondo Beach, CA    30-28-30–88
Mickey Sutfin    Orange, CT    25-31-32–88
12    Mo Krausman    Clearwater, FL    23-28-30–81
Charlie Ake    Altamonte Springs, FL    26-23-32–81
Charlie Haworth    Tallahassee, FL    21-31-29–81
15    Michael Matthew    Abilene, TX    19-29-27–75
16    David Theroux    Middlebury, CT    17-27-27–71

Stableford B
1    George Savoy    St. Jean    37-37-40–114
2    Peter Malkin    Greenwich, CT    30-34-41–105
3    Jim Davies    West Palm Beach, FL    35-33-34–102
4    Jerry Missel    Woonsocket, RI    34-31-30–95
Dan Snow    Haymarket, VA    30-30-35–95
6    Ron Tydings    St. Petersburg, FL    32-35-26–93
7    Al Nickel    Wilton, CT    31-28-32–91
8    Bill O’Brien    Toronto, ON    30-29-31–90
9    Larry Fleischmann    St. Clair Shores, MI    28-33-26–87
10    Bob Kearney    Stuart, FL    29-31-26–86
11    Rob Wiessner    Rolling Hills Estates, CA    28-27-28–83
12    Peter Patrick    Ithaca, NY    29-29-24–82
Dick Stafford    New York, NY    25-24-33–82
14    Robert Cassandro    Old Brookville, NY    21-24-29–74
15    Louis Hoenig    New Rochelle, NY    15-26-30–71
16    Jimmie Adams    Destin, FL

Ladies Championship – Gross
1    Kathy de Windt    Stuart, FL    89-86–175    +30
2    Judy Adams    Destin, FL    89-87–176    +31
3    Judy Bennett    Alpharetta, GA    95-98–193    +48
4    Jane Hogenkamp    Hinsdale, IL    102-92–194    +49
5    Carol Milligan    Bonita Springs, FL    104-99–203    +58
 Ladies Championship – Net
1    Judy Adams    Destin, FL    78-76–154    +9
2    Kathy de Windt    Stuart, FL    81-78–159    +14
3    Jane Hogenkamp    Hinsdale, IL    86-76–162    +17
4    Judy Bennett    Alpharetta, GA    80-83–163    +18
5    Carol Milligan    Bonita Springs, FL    85-80–165    +20

Ladies Stableford
1    Carol Cerone    Briarcliff Manor, NY    34-35–69
2    Cynthia Biondi    Bronxville, NY    31-33–64
3    Sylvia Haworth    Tallahassee, FL    30-33–63
4    Christine Johnston    Bonita Springs, FL    30-31–61
5    Lisa Landis    Hobe Sound, FL    27-28–55
6    Susan Rohrer    Sunapee, NH    25-29–54
Barbara Hoenig    New Rochelle, NY    26-28–54
8    Melanie Cassandro    Old Brookville, NY    23-26–49
9    Lucy Thomas    Stuart, FL    19-29–48
10    Sharon Snow    Haymarket, VA    20-24–44

2015 National Two Man Team Championship

2015 ASGA National Two Man Team Championship
Manchester, Vermont (Ekwanok CC/The Equinox GC/Dorset Field Club)
July 19-22, 2015

Final Results – Men

Gross Scores
1 Larry Den (Ft. Myers, FL) and Ned Longson (Rockville, MD) 71-74-71–216 +5
2 Chet Marcus (Gloucester, MA) and Ed Shobe (Baton Rouge, LA) 73-81-67–221 +10
3 Ted Fletcher (Beaconsfield Court) and Bob Lauer (Naples, FL) 75-74-74–223 +12
4 Moe Kreag (Redondo Beach, CA) and Jeff Orlandini (Rolling Hills Estates, CA) 74-78-76–228 +17
5 Tom Paskins (Beaufort, SC) and Glen Rapoport (West Hartford, CT) 74-80-76–230 +19
6 John Clough (Berwyn, PA) and Mark Teskey (Toronto) 77-80-75–232 +21
7 Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL) 81-76-77–234 +23
8 Steve Chernock (Orange, CT) and Don White (Sparkman, AR) 80-81-74–235 +24
9 Bryan Moorhouse (North Myrtle Beach, SC) and James Sellgren (Hagerstown, MD) 78-77-81–236 +25
10 Mal Makin (Charlestown, RI) and Jo Rogers (Greenwich, CT) 77-81-79–237 +26
Sam Boyd (Palm Beach Gardens, FL) and Chuck Hunt (Palos Verdes Estates, CA) 77-80-80–237 +26
12 John Lahey (San Francisco, CA) and Sandy Wise (Dublin, OH) 83-83-73–239 +28
13 Mo Krausman (Clearwater, FL) and Rob Wiessner (Rolling Hills Estates, CA) 82-82-76–240 +29
14 Bruce Milligan (Bonita Springs, FL) and Alan Westendorf (Chagrin Falls, OH) 78-81-83–242 +31
15 Rick Leto (Del Ray Beach, FL) and David Splaine (West Newbury, MA) 82-80-81–243 +32
16 Ken Kinsey (Iowa City, IA) and Roy Young (Tallahassee, FL) 78-89-80–247 +36
Jim Morrison (Naples, FL) and Jim Peelor (La Grangeville, NY) 81-84-82–247 +36
18 Bob Bass (Tallahassee, FL) and Jim Smith (Tallahassee, FL) 82-91-77–250 +39
19 Dale Heidt (Alpharetta, GA) and Ted Woerner (Burr Ridge, IL) 86-88-77–251 +40
Bill Magro (Rockville, MD) and Mark Olson (Rockville, MD) 85-83-83–251 +40
21 Jeff Rankin (Brandon, FL) and John Watkins (Peachtree Corner, GA) 84-85-84–253 +42
22 Joe Germano (Mamaroneck, NY) and Nick Nishiwaki (Cary, NC) 83-88-83–254 +43
Steve Curtis (Hobe Sound, FL) and Bob Perrone (Swarthmore, PA) 78-94-82–254 +43
David Pruett (North Haven, CT) and Stephen Signor (North Haven, CT) 81-89-84–254 +43
25 Bill Simione (Deerfield Beach, FL) and Bob Simione (Hamden, CT) 80-89-86–255 +44
Ken Auerbach (Bronxville, NY) and Jim Zucker (New York, NY) 82-92-81–255 +44
Jeff Hires (Palm Coast, FL) and John Hynes (Narragansett, RI) 79-93-83–255 +44
28 Bill Losson (Deerfield Beach, FL) and Mickey Sutfin (Orange, CT) 85-88-83–256 +45
29 Richard Bayles (Stuart, FL) and Erling Speer (Stuart, FL) 85-91-81–257 +46
Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Don Crane (Cambridge, MA) 79-92-86–257 +46
31 Roger Hintz (Grand Rapids, MI) and David Kirk (Naples, FL) 84-93-82–259 +48
32 Ric Behan (Hagerstown, MD) and Bob Fennel (Hagerstown, MD) 87-91-83–261 +50
Wayne Edwards (Tallahassee, FL) and Thomas Holley (Wichita Falls, TX) 84-93-84–261 +50
34 Fred Baggett (Tallahassee, FL) and Jay Walton (Tallahassee, FL) 88-90-85–263 +52
35 David Harabedian (Whittier, CA) and James Sullivan (Rancho Dominguez, CA) 85-92-88–265 +54
Ron Felici (Stuart, FL) and Bob Kearney (Stuart, FL)

Net Scores
1 Moe Kreag (Redondo Beach, CA) and Jeff Orlandini (Rolling Hills Estates, CA) 61-65-65–191 -20
2 Larry Den (Ft. Myers, FL) and Ned Longson (Rockville, MD) 65-65-64–194 -17
3 Sam Boyd (Palm Beach Gardens, FL) and Chuck Hunt (Palos Verdes Estates, CA) 63-66-67–196 -15
4 John Clough (Berwyn, PA) and Mark Teskey (Toronto) 67-68-64–199 -12
5 Mo Krausman (Clearwater, FL) and Rob Wiessner (Rolling Hills Estates, CA) 68-69-64–201 -10
6 Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL) 70-65-67–202 -9
7 Ted Fletcher (Beaconsfield Court) and Bob Lauer (Naples, FL) 68-68-67–203 -8
Bill Simione (Deerfield Beach, FL) and Bob Simione (Hamden, CT) 64-70-69–203 -8
9 Chet Marcus (Gloucester, MA) and Ed Shobe (Baton Rouge, LA) 68-75-62–205 -6
Jim Morrison (Naples, FL) and Jim Peelor (La Grangeville, NY) 68-69-68–205 -6
Wayne Edwards (Tallahassee, FL) and Thomas Holley (Wichita Falls, TX) 67-73-65–205 -6
12 Rick Leto (Del Ray Beach, FL) and David Splaine (West Newbury, MA) 70-67-69–206 -5
David Harabedian (Whittier, CA) and James Sullivan (Rancho Dominguez, CA) 65-70-71–206 -5
David Pruett (North Haven, CT) and Stephen Signor (North Haven, CT) 66-72-68–206 -5
15 Tom Paskins (Beaufort, SC) and Glen Rapoport (West Hartford, CT) 67-72-68–207 -4
Bruce Milligan (Bonita Springs, FL) and Alan Westendorf (Chagrin Falls, OH) 67-68-72–207 -4
Bob Bass (Tallahassee, FL) and Jim Smith (Tallahassee, FL) 68-76-63–207 -4
18 Bryan Moorhouse (North Myrtle Beach, SC) and James Sellgren (Hagerstown, MD) 70-67-71–208 -3
Mal Makin (Charlestown, RI) and Jo Rogers (Greenwich, CT) 69-70-69–208 -3
Jeff Rankin (Brandon, FL) and John Watkins (Peachtree Corner, GA) 70-69-69–208 -3
21 Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Don Crane (Cambridge, MA) 64-76-69–209 -2
Ken Auerbach (Bronxville, NY) and Jim Zucker (New York, NY) 67-75-67–209 -2
23 Bill Magro (Rockville, MD) and Mark Olson (Rockville, MD) 70-69-71–210 -1
24 Ken Kinsey (Iowa City, IA) and Roy Young (Tallahassee, FL) 66-75-70–211 E
25 Steve Chernock (Orange, CT) and Don White (Sparkman, AR) 73-72-67–212 +1
John Lahey (San Francisco, CA) and Sandy Wise (Dublin, OH) 73-74-65–212 +1
27 Fred Baggett (Tallahassee, FL) and Jay Walton (Tallahassee, FL) 73-72-68–213 +2
Jeff Hires (Palm Coast, FL) and John Hynes (Narragansett, RI) 66-78-69–213 +2
29 Joe Germano (Mamaroneck, NY) and Nick Nishiwaki (Cary, NC) 71-74-69–214 +3
30 Dale Heidt (Alpharetta, GA) and Ted Woerner (Burr Ridge, IL) 75-75-66–216 +5
31 Roger Hintz (Grand Rapids, MI) and David Kirk (Naples, FL) 70-78-69–217 +6
32 Richard Bayles (Stuart, FL) and Erling Speer (Stuart, FL) 71-75-72–218 +7
33 Steve Curtis (Hobe Sound, FL) and Bob Perrone (Swarthmore, PA) 68-82-69–219 +8
Bill Losson (Deerfield Beach, FL) and Mickey Sutfin (Orange, CT) 72-75-72–219 +8
35 Ric Behan (Hagerstown, MD) and Bob Fennel (Hagerstown, MD) 73-77-70–220 +9
36 Ron Felici (Stuart, FL) and Bob Kearney (Stuart, FL) 70-76-75–221 +10

Final Results – Ladies

Ladies Championship Division – Gross
1 Cynthia Clough Berwyn, PA 91-86–177
2 Judy Bennett Alpharetta, GA 88-93–181
3 Carol Milligan Bonita Springs, FL 100-97–197
4 Pam Woerner Burr Ridge, IL 100-104–204

Ladies Championship Division – Net
1 Cynthia Clough Berwyn, PA 79-74–153
Judy Bennett Alpharetta, GA 74-79–153
3 Pam Woerner Burr Ridge, IL 77-82–159
4 Carol Milligan Bonita Springs, FL 81-79–160

Ladies Stableford Division

1 Carol Longson Rockville, MD 40-39–79
2 Sue Averdick Palm Coast, FL 42-32–74
3 Kathy Olson Rockville, MD 34-38–72
4 Susie Speer Stuart, FL 33-36–69
5 Joan Fletcher Beaconsfield Court 31-36–67
6 Shannon Madigan Rockville, MD 33-32–65
7 Pat Perrone Swarthmore, PA 32-31–63
8 Ginger Fennel Hagerstown, MD 34-28–62
9 Donna Hires Palm Coast, FL 28-30–58
Yasuko Nishiwaki Cary, NC 25-33–58
Shirley Sellgren Hagerstown, MD 33-25–58
12 Trish Connolly Hobe Sound, FL 24-31–55
Joshan Wise Dublin, OH 28-27–55
Susan Auerbach Bronxville, NY 33-22–55
15 Bonnie Leto Del Ray Beach, FL 25-28–53
16 Carol Behan Hagerstown, MD 25-27–52
Claire Bayles Stuart, FL 24-28–52
18 Irene Hynes Narragansett, RI 22-29–51
19 Myra Morrison Naples, FL 19-27–46
20 Beverly Kirk Naples, FL 18-26–44
21 Betty Edwards Tallahassee, FL 20-22–42
22 Joyce Hintz Grand Rapids, MI 10-26–36
23 Shannon Coghill Palm Coast, FL 15-10–25
24 Carole Smith Tallahassee, FL 13-11–24
25 Lyn Baggett Tallahassee, FL 10-11–21

2015 Spring Championship

2015 ASGA Spring Championship
Pinehurst Resort (Course No. 4, Course No. 2, Course No. 8)
April 19-22, 2015

Final Results – Men

Gross/Net Division – Gross
1    James Field    Vero Beach, FL    78-78-82–238
2    Jim Romano    Fort Myers, FL    80-77-82–239
3    Dave Willis    Vernon    78-80-85–243
4    Ken Corcoran    Osterville, MA    82-83-80–245
William Callahan    Rockville, MD    74-87-84–245
6    Chuck Sammons    Estero, FL    83-86-81–250
7    Jim Bronner    Highland Park, IL    81-82-88–251
James Sellgren    Hagerstown, MD    84-82-85–251
9    Ned Longson    Rockville, MD    86-84-85–255
Jim McGuigan    Jupiter, FL    85-80-90–255
11    Hank Sammons    Huntington, WV    77-94-87–258
12    Richard Dimaio    Rockville, MD    81-89-90–260
Bob Derks    Scottsdale, AZ    79-92-89–260
14    Tone Lester    Tyler, TX    88-89-86–263
15    Billy Harper    Hobe Sound, FL    83-91-90–264
16    John Mikkelsen    Santa Fe, NM    78-93-95–266
17    Ken Kinsey    Iowa City, IA    94-94-88–276
Bruce Milligan    Bonita Springs, FL    90-93-93–276
19    Mark Teskey    Toronto    91-91-95–277
Frank Drennan    Palm Beach Gardens, FL    90-93-94–277
21    Dale Heidt    Alpharetta, GA    89-101-88–278
22    Bryan Moorhouse    North Myrtle Beach, SC    90-92-97–279
23    Roger Klouda    Iowa City, IA    93-96-92–281
24    David Kirk    Naples, FL    93-98-91–282
25    Bob Fennel    Hagerstown, MD    91-98-98–287
26    Dick Gruber    Hagerstown, MD    94-103-95–292
27    Roger Hintz    Grand Rapids, MI    92-115-95–302
Gross/Net Division – Net
1    James Sellgren    Hagerstown, MD    73-70-73–216
2    Dave Willis    Vernon    71-73-78–222
3    James Field    Vero Beach, FL    73-73-77–223
4    William Callahan    Rockville, MD    67-80-77–224
5    Chuck Sammons    Estero, FL    75-78-73–226
6    Richard Dimaio    Rockville, MD    71-79-80–230
Jim Romano    Fort Myers, FL    77-74-79–230
8    Billy Harper    Hobe Sound, FL    73-80-79–232
9    Dale Heidt    Alpharetta, GA    74-86-73–233
Ken Corcoran    Osterville, MA    78-79-76–233
11    Ned Longson    Rockville, MD    79-77-78–234
12    Dick Gruber    Hagerstown, MD    76-84-76–236
Bob Derks    Scottsdale, AZ    71-84-81–236
Jim Bronner    Highland Park, IL    76-77-83–236
15    Hank Sammons    Huntington, WV    70-87-80–237
16    Ken Kinsey    Iowa City, IA    82-81-75–238
David Kirk    Naples, FL    79-83-76–238
18    Bob Fennel    Hagerstown, MD    76-82-82–240
Bruce Milligan    Bonita Springs, FL    78-81-81–240
20    Jim McGuigan    Jupiter, FL    81-75-85–241
21    John Mikkelsen    Santa Fe, NM    70-85-87–242
Roger Klouda    Iowa City, IA    80-83-79–242
Mark Teskey    Toronto    80-79-83–242
24    Bryan Moorhouse    North Myrtle Beach, SC    78-80-85–243
25    Frank Drennan    Palm Beach Gardens, FL    79-82-83–244
26    Tone Lester    Tyler, TX    82-83-80–245
27    Roger Hintz    Grand Rapids, MI    78-101-81–260

Stableford Division
1    James Sullivan    Rancho Dominguez, CA    39-36-31–106
Dick McCleary    Williamsport, MD    34-38-34–106
3    Bob Anttonen    Palm Beach Gardens, FL    35-36-30–101
4    Wayne Edwards    Tallahassee, FL    30-33-35–98
5    Roger Sutton    Toronto    33-33-28–94
6    Rob Wiessner    Rolling Hills Estates, CA    32-32-27–91
7    Thomas Holley    Wichita Falls, TX    27-27-36–90
8    Scott Creighton    Toronto    29-29-31–89
Dan Snow    Haymarket, VA    32-27-30–89
10    Mickey Sutfin    Orange, CT    33-25-30–88
Mike Lane    Estero, FL    33-26-29–88
12    Knute Albrecht    Palm Coast, FL    28-29-30–87
13    David Splaine    West Newbury, MA    34-22-30–86
14    Michael Matthew    Abilene, TX    24-28-33–85
Ronald Rucker    Naples, FL    29-27-29–85
16    Chris Sadler    Toronto    28-27-29–84
Bob Kearney    Stuart, FL    34-21-29–84
18    Mo Krausman    Clearwater, FL    26-28-29–83
19    Jim Zucker    New York, NY    29-23-28–80
David Harabedian    Whittier, CA    22-28-30–80
21    Gary Rathburn    Tulsa, OK    29-18-27–74
22    Larry Fleischmann    St. Clair Shores, MI    18-21-24–63

Final Results – Ladies

Ladies Championship Division – Gross
1    Janet Field    Vero Beach, FL    92-86–178
2    Judy Bennett    Alpharetta, GA    93-98–191

Ladies Championship Division – Net
1    Judy Bennett    Alpharetta, GA    78-83–161
2    Janet Field    Vero Beach, FL    84-78–162

Ladies Stableford Division

1    Shirley Sellgren    Hagerstown, MD    37-33–70
2    Michelle Romano    Fort Myers, FL    39-25–64
3    Laurie Sammons    Huntington, WV    21-37–58
4    Renna Derks    Scottsdale, AZ    29-28–57
5    Sharon Snow    Haymarket, VA    28-22–50
Anne Drennan    Palm Beach Gardens, FL    24-26–50
7    Carol Longson    Rockville, MD    26-23–49
8    Chris Anttonen    Palm Beach Gardens, FL    21-23–44
9    Rosemary Callahan    Rockville, MD    20-22–42
10    Beverly Kirk    Naples, FL    17-18–35
11    Joyce Hintz    Grand Rapids, MI    16-16–32

2015 Better Ball of Pairs Championship

2015 ASGA Better Ball of Pairs Championship
Casa de Campo Resort (Teeth of the Dog/Dye Fore/Teeth of the Dog)
February 12-15, 2015

Final Results – Men

Team Gross
1    Bill Gerber (Palm Beach Gardens, FL) and Andrew Stringer (Hilton Head, SC)    72-74-76–222    +6
2    William Brower (Jupiter, FL) and Fred Putney (Jupiter, FL)    75-77-71–223    +7
Tom Cole (Jupiter, FL) and Steve Curtis (Hobe Sound, FL)    70-76-77–223    +7
4    John Clough (Berwyn, PA) and Mark Teskey (Toronto)    78-75-75–228    +12
5    Marty Harper (Falmouth, MA) and Bruce Milligan (Bonita Springs, FL)    78-80-73–231    +15
6    Ken Kinsey (Iowa City, IA) and Roger Klouda (Iowa City, IA)    79-76-79–234    +18
Jeff Bailey (Freedom, WY) and Joe Schwab (Scottsdale, AZ)    76-79-79–234    +18
8    Jack Huse (Derry, NH) and Mickey Sutfin (Orange, CT)    80-80-79–239    +23
Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL)    81-77-81–239    +23
10    Dick Anthony (Westerly, RI) and John Mackay (Wayzata, MN)    78-82-83–243    +27
11    Bob Kearney (Stuart, FL) and Rick Leto (Del Ray Beach, FL)    81-84-79–244    +28
12    Marty Anastasio (Wellington, FL) and Charlie Johnson (Woodbridge, CT)    84-80-82–246    +30
13    George Hoenig (Wilton, CT) and Louis Hoenig (New Rochelle, NY)    91-96-87–274    +58

Team Net
1    John Clough (Berwyn, PA) and Mark Teskey (Toronto)    66-64-63–193    -23
2    Tom Cole (Jupiter, FL) and Steve Curtis (Hobe Sound, FL)    60-67-67–194    -22
3    Ken Kinsey (Iowa City, IA) and Roger Klouda (Iowa City, IA)    66-64-66–196    -20
4    Jeff Bailey (Freedom, WY) and Joe Schwab (Scottsdale, AZ)    64-67-66–197    -19
5    Bill Gerber (Palm Beach Gardens, FL) and Andrew Stringer (Hilton Head, SC)    64-66-68–198    -18
6    Marty Anastasio (Wellington, FL) and Charlie Johnson (Woodbridge, CT)    69-63-68–200    -16
William Brower (Jupiter, FL) and Fred Putney (Jupiter, FL)    66-71-63–200    -16
Marty Harper (Falmouth, MA) and Bruce Milligan (Bonita Springs, FL)    67-71-62–200    -16
9    Bob Kearney (Stuart, FL) and Rick Leto (Del Ray Beach, FL)    66-70-65–201    -15
Jack Huse (Derry, NH) and Mickey Sutfin (Orange, CT)    68-68-65–201    -15
Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL)    67-66-68–201    -15
12    Dick Anthony (Westerly, RI) and John Mackay (Wayzata, MN)    67-73-70–210    -6
13    George Hoenig (Wilton, CT) and Louis Hoenig (New Rochelle, NY)    75-78-70–223    +7

Final Results – Ladies

Stableford – Gross
1    Susan Mackay    Wayzata, MN    17-18–35
2    Diane Schwab    Scottsdale, AZ    15-19–34
3    Cassie Bailey    Freedom, WY    11-15–26
4    Gayle Klouda    Iowa City, IA    14-11–25
5    Mary Lynn Putney    Jupiter, FL    9-15–24
6    Laurel Brower    Jupiter, FL    10-13–23
7    Sue Averdick    Palm Coast, FL    12-9–21
8    Carol Cerone    Briarcliff Manor, NY    10-10–20
9    Cynthia Gerber    Palm Beach Gardens, FL    3-10–13
Shannon Coghill    Palm Coast, FL    7-6–13
Susan Anthony    Westerly, RI    5-8–13
12    Trish Connolly    Hobe Sound, FL    4-7–11
13    Bonnie Leto    Del Ray Beach, FL    2-6–8

Stableford – Net
1    Diane Schwab    Scottsdale, AZ    40-45–85
2    Carol Cerone    Briarcliff Manor, NY    35-36–71
3    Laurel Brower    Jupiter, FL    34-34–68
4    Gayle Klouda    Iowa City, IA    36-30–66
Sue Averdick    Palm Coast, FL    35-31–66
6    Cassie Bailey    Freedom, WY    31-33–64
Trish Connolly    Hobe Sound, FL    31-33–64
8    Mary Lynn Putney    Jupiter, FL    28-34–62
9    Susan Mackay    Wayzata, MN    31-30–61
Shannon Coghill    Palm Coast, FL    32-29–61
Susan Anthony    Westerly, RI    29-32–61
12    Cynthia Gerber    Palm Beach Gardens, FL    23-36–59
13    Bonnie Leto    Del Ray Beach, FL    26-25–51

2014 Tournament Results

2014 Stroke Play Championship

2014 ASGA Stroke Play Championship
Bonita Bay Club (Creekside/Bay Island/Sabal)
December 7-10, 2014

Final Results

Championship Division
1    Jim Romano    Fort Meyers, FL    76-74-81–231    +15
2    Brad Peete    Bonita Springs, FL    80-81-75–236    +20
3    Arty Trojan    Toronto    74-85-82–241    +25
4    Dave Willis    Vernon    86-75-82–243    +27
Bob Derks    Scottsdale, AZ    80-84-79–243    +27
6    Steve Chernock    Orange, CT    86-85-76–247    +31
7    Ed Shobe    Baton Rouge, LA    85-84-82–251    +35
8    Ned Longson    Rockville, MD    88-81-86–255    +39
9    Mike Howell    West Fargo, ND    88-93-83–264    +48
10    Larry Den    Ft. Myers, FL    82-86-97–265    +49
11    Ernie Monk    Tallahassee, FL    89-94-90–273    +57
12    Roy Teskey    Toronto    99-87-89–275    +59
Gross/Net A Divison
Gross
1    Bob Biggs    Bonita Springs, FL    77-82-78–237
2    Donald Meyer    Washington, DC    79-82-81–242
3    Mal Makin    Charlestown, RI    83-84-84–251
4    Jeffrey Guttenberger    Sylvania, OH    90-84-84–258
5    Roger Miller    Burr Ridge, IL    86-90-89–265
6    Alan Westendorf    Chagrin Falls, OH    91-95-83–269
7    Bob Van Gieson    West Palm Beach, FL    90-91-89–270
Don White    Sparkman, AR    92-93-85–270
9    James Sellgren    Hagerstown, MD    90-90-92–272
10    Bob Milne    Naples, FL    93-94-89–276
Michael Rappaport    Boca Raton, FL    93-95-88–276
12    Jack Huse    Derry, NH    95-98-88–281
13    Mark Teskey    Toronto    104-99-86–289
Net
1    Bob Biggs    Bonita Springs, FL    69-74-70–213
2    Donald Meyer    Washington, DC    72-75-74–221
3    Mal Makin    Charlestown, RI    74-75-75–224
4    Jeffrey Guttenberger    Sylvania, OH    80-73-73–226
5    Alan Westendorf    Chagrin Falls, OH    80-83-71–234
6    Michael Rappaport    Boca Raton, FL    82-83-76–241
7    James Sellgren    Hagerstown, MD    80-80-82–242
8    Bob Milne    Naples, FL    82-83-78–243
9    Roger Miller    Burr Ridge, IL    79-83-82–244
10    Bob Van Gieson    West Palm Beach, FL    82-83-81–246
Don White    Sparkman, AR    84-85-77–246
12    Jack Huse    Derry, NH    85-88-78–251
13    Mark Teskey    Toronto    93-87-74–254

Gross/Net B Division
Gross
1    Bruce Milligan    Bonita Springs, FL    83-81-81–245    +29
2    Len Nuzzo    Barrington, IL    74-92-88–254    +38
3    Thomas Benz    Lancaster, PA    82-90-86–258    +42
4    Tom Hogenkamp    Hinsdale, IL    86-95-89–270    +54
5    James Donovan    Charlottsville, VA    89-90-95–274    +58
6    Roy Young    Tallahassee, FL    88-94-93–275    +59
7    Ric Behan    Hagerstown, MD    98-96-84–278    +62
8    Ken Kinsey    Iowa City, IA    97-90-94–281    +65
9    Jack Rice    Edina, MN    93-97-96–286    +70
10    Bob Fennel    Hagerstown, MD    101-98-92–291    +75
11    Dale Heidt    Alpharetta, GA    95-102-101–298    +82
Net
1    Bruce Milligan    Bonita Springs, FL    70-68-68–206    -10
2    Len Nuzzo    Barrington, IL    60-78-74–212    -4
3    Thomas Benz    Lancaster, PA    70-78-74–222    +6
4    Tom Hogenkamp    Hinsdale, IL    72-81-75–228    +12
5    James Donovan    Charlottsville, VA    76-77-82–235    +19
6    Roy Young    Tallahassee, FL    75-81-80–236    +20
7    Ric Behan    Hagerstown, MD    85-83-71–239    +23
Ken Kinsey    Iowa City, IA    83-76-80–239    +23
Jack Rice    Edina, MN    78-81-80–239    +23
10    Bob Fennel    Hagerstown, MD    86-82-76–244    +28
11    Dale Heidt    Alpharetta, GA    81-87-86–254    +38

Stableford A Division
1    Hal Parrish    Manassas, VA    36-36-36–108
2    Arthur Helgerson    Bonita Springs, FL    33-36-37–106
3    David Splaine    West Newbury, MA    41-28-33–102
Tom Cole    Jupiter, FL    28-32-42–102
5    Ted Woerner    Burr Ridge, IL    37-26-37–100
6    William Leasure    Tampa, FL    33-30-35–98
7    Ken Auerbach    Bronxville, NY    37-29-31–97
8    Bill Lichtenberger    Palm City, FL    34-28-34–96
9    Joe Germano    Mamaroneck, NY    29-34-29–92
Stan Engle    Tequesta, FL    25-32-35–92
11    Roger Sutton    Toronto    32-23-36–91
Larry Schuster    Bonita Springs, FL    28-25-38–91
13    Bob Kearney    Stuart, FL    31-26-33–90
Dick Etches    Bonita Springs, FL    33-22-35–90
15    Phill Ashkettle    Bonita Springs, FL    31-22-35–88
Jerry Missel    Woonsocket, RI    32-21-35–88
17    Bill Losson    Deerfield Beach, FL    32-25-29–86
18    Mike Irish    Fairfield, CT    32-20-33–85
19    Sandy Wise    Dublin, OH    34-20-30–84
20    Don Brief    Maplewood, NJ    32-17-33–82
21    Roger Hintz    Grand Rapids, MI    21-23-26–70
22    Laurence Schmid    Toronto    29-37–66

Stableford B Division
1    Bob Feerick    Naples, FL    31-42-41–114
2    Raj Lawande    Manassas, VA    35-35-37–107
Bill Crandall    Palm City, FL    34-31-42–107
4    David Kirk    Naples, FL    32-33-36–101
5    John Turner    Powell, OH    34-40-25–99
6    Bill Simione    Deerfield Beach, FL    34-30-32–96
Dan Snow    Haymarket, VA    29-27-40–96
8    Earl Storie    Oakville    33-30-30–93
Erich Lichtenberger    St. Petersburg, FL    32-27-34–93
10    Tim Powers    Palm City, FL    32-29-31–92
11    Tom Slaight    Providence, RI    31-23-37–91
12    Jack Sullivan    Boonton Twp., NJ    28-34-28–90
13    William Boyle    Tallahassee, FL    29-27-31–87
14    Stephen Shaw    Toronto    26-24-32–82
15    Larry Fleischmann    St. Clair Shores, MI    28-17-26–71

Ladies Championship
 Gross
1    Arlene McKitrick    Longboat Key, FL    78-76–154    +10
2    Ede Rice    Edina, MN    82-83–165    +21
3    Connie Schuster    Bonita Springs, FL    91-91–182    +38
4    Judy Bennet    Alpharetta, GA    102-87–189    +45
5    Jane Hogenkamp    Hinsdale, IL    96-104–200    +56
6    Carol Milligan    Bonita Springs, FL    101-101–202    +58
7    Pam Woerner    Burr Ridge, IL    99-106–205    +61
Net
1    Arlene McKitrick    Longboat Key, FL    67-65–132    -12
2    Ede Rice    Edina, MN    73-74–147    +3
3    Connie Schuster    Bonita Springs, FL    75-75–150    +6
4    Judy Bennet    Alpharetta, GA    87-72–159    +15
5    Carol Milligan    Bonita Springs, FL    82-81–163    +19
6    Pam Woerner    Burr Ridge, IL    79-86–165    +21
7    Jane Hogenkamp    Hinsdale, IL    79-87–166    +22

Ladies Stableford
1    Rekha Lawande    Manassas, VA    28-39–67
2    Nancy Engle    Tequesta, FL    29-34–63
3    Sandy Etches    Bonita Springs, FL    28-34–62
Sandra Schmid    Toronto    32-30–62
5    Nanette Powers    Palm City, FL    25-36–61
6    Terry Nuzzo    Barrington, IL    28-32–60
7    Ginger Fennel    Hagerstown, MD    29-29–58
8    Susan Auerbach    Bronxville, NY    20-37–57
9    Mimi Raymond    Bonita Springs, FL    26-30–56
10    Renna Derks    Scottsdale, AZ    30-24–54
11    Shirley Sellgren    Hagerstown, MD    23-30–53
12    Sandy Ashkettle    Bonita Springs, FL    25-26–51
13    Joshan Wise    Dublin, OH    22-28–50
14    Joyce Hintz    Grand Rapids, MI    18-22–40
15    Beverly Kirk    Naples, FL    19-17–36
16    Carol Behan    Hagerstown, MD    29
Joanne Willis    Vernon    15-14–29

2014 Cape Cod Clambake

2014 Cape Cod Clambake
Hyannisport/Wianno/Oyster Harbors – Cape Cod, MA
September 14-17, 2014

Final Results
Gross/Net A – Gross
1 Bob Stuart Westhampton Beach, NY 76-77-76–229 +16
2 Dave Willis Vernon 77-80-77–234 +21
3 Arty Trojan Scottsdale, AZ 76-83-76–235 +22
4 Tom Paskins Blufton, SC 84-77-75–236 +23
Buzz Tarver Lakeland, FL 80-77-79–236 +23
6 Rob Ryan Hilton Head, SC 81-78-78–237 +24
Steve Chernock Orange, CT 83-77-77–237 +24
8 Bill Kunsman Presto, PA 80-83-81–244 +31
9 Glen Rapoport West Hartford, CT 81-85-80–246 +33
10 Bob McMenimon Hingham, MA 81-85-81–247 +34
11 Ed Shobe Baton Rouge, LA 89-82-79–250 +37
12 George Grask Cedar Rapids, IA 82-93-77–252 +39
13 Roy Teskey Toronto 81-91-81–253 +40
Jeff Orlandini Rolling Hills Estates, CA 91-81-81–253 +40
15 Don White Sparkman, AR 86-89-86–261 +48
16 Dick Johnson Naples, FL 89-92-86–267 +54
17 Paul James Selma, AL 92-97-92–281 +68
Net
1 Bob Stuart Westhampton Beach, NY 69-70-69–208 -5
2 Buzz Tarver Lakeland, FL 71-69-70–210 -3
3 Tom Paskins Blufton, SC 77-70-68–215 +2
5 Glen Rapoport West Hartford, CT 71-76-70–217 +4
6 Steve Chernock Orange, CT 77-71-71–219 +6
7 Bob McMenimon Hingham, MA 72-77-72–221 +8
8 Dave Willis Vernon 73-77-73–223 +10
Rob Ryan Hilton Head, SC 76-74-73–223 +10
Bill Kunsman Presto, PA 73-76-74–223 +10
11 Arty Trojan Scottsdale, AZ 72-80-72–224 +11
Jeff Orlandini Rolling Hills Estates, CA 81-72-71–224 +11
13 George Grask Cedar Rapids, IA 73-85-68–226 +13
14 Ed Shobe Baton Rouge, LA 81-75-71–227 +14
15 Roy Teskey Toronto 75-86-75–236 +23
16 Don White Sparkman, AR 78-82-78–238 +25
17 Dick Johnson Naples, FL 82-85-79–246 +33
18 Paul James Selma, AL 83-88-83–254 +41

Gross/Net B – Gross
1 Harry Rohrer Sunapee, NH 82-80-83–245 +32
2 Chip Landon Orlando, FL 89-83-74–246 +33
3 Mark Teskey Toronto 82-83-84–249 +36
4 Mike Dritz Armonk, NY 85-87-83–255 +42
5 Bruce Milligan Bonita Springs, FL 91-85-82–258 +45
C.C. Coghill Palm Coast, FL 87-86-85–258 +45
7 Ron Gottfred Inverness, IL 84-88-91–263 +50
8 Herb Rubin New Rochelle, NY 86-91-88–265 +52
9 Ric Behan Hagerstown, MD 89-88-89–266 +53
Dick Thomas Stuart, FL 93-85-88–266 +53
11 Jim Williams La Quinta, CA 86-93-88–267 +54
Ken Kinsey Iowa City, IA 91-89-87–267 +54
13 Roger Klouda Iowa City, IA 95-85-89–269 +56
14 Charlie Johnson Woodbridge, CT 91-93-86–270 +57
15 Ruffin Cain Jacksonville, FL 96-88-88–272 +59
16 Dale Heidt Alpharetta, GA 92-92-90–274 +61
17 Charlie Ake Altamonte Springs, FL 96-89-95–280 +67
Net
1 Harry Rohrer Sunapee, NH 70-69-71–210 -3
2 Chip Landon Orlando, FL 79-73-64–216 +3
3 Mark Teskey Toronto 71-73-73–217 +4
C.C. Coghill Palm Coast, FL 73-73-71–217 +4
5 Mike Dritz Armonk, NY 74-77-72–223 +10
Bruce Milligan Bonita Springs, FL 79-74-70–223 +10
7 Ron Gottfred Inverness, IL 72-77-79–228 +15
Ruffin Cain Jacksonville, FL 81-74-73–228 +15
Dick Thomas Stuart, FL 80-73-75–228 +15
10 Ken Kinsey Iowa City, IA 78-77-74–229 +16
11 Ric Behan Hagerstown, MD 77-77-77–231 +18
Roger Klouda Iowa City, IA 82-73-76–231 +18
13 Herb Rubin New Rochelle, NY 75-81-77–233 +20
14 Charlie Johnson Woodbridge, CT 79-82-74–235 +22
15 Charlie Ake Altamonte Springs, FL 81-75-80–236 +23
16 Jim Williams La Quinta, CA 76-84-78–238 +25
17 Dale Heidt Alpharetta, GA 80-81-78–239 +26

Stableford A
1 John Hynes Narragansett, RI 37-33-38–108
2 Moe Kreag Redondo Beach, CA 35-35-36–106
3 Mark Olson Rockville, MD 31-29-42–102
4 Bill Reilly Marblehead, MA 39-32-30–101
5 Mike Irish Fairfield, CT 32-31-37–100
6 Stephen Signor North Haven, CT 34-31-34–99
7 Ken Auerbach Bronxville, NY 29-32-36–97
8 Tom Cole Jupiter, FL 35-27-34–96
Tom Healy Toronto 28-31-37–96
Andy Cerone Briarcliff Manor, NY 31-29-36–96
11 David Theroux Middlebury, CT 36-27-32–95
12 Richard Bayles Stuart, FL 30-32-31–93
13 Mo Krausman Clearwater, FL 37-22-30–89
14 Dick Gruber Hagerstown, MD 28-30-30–88
15 Jerry Missel Woonsocket, RI 30-25-29–84
16 Bob Kearney Stuart, FL 21-26-35–82
17 Bob Fennel Hagerstown, MD 26-26-29–81
John Ginnetti Stuart, FL 29-30-22–81
19 Ted Woerner Burr Ridge, IL 25-19-35–79
20 Gene Donovan Yonkers, NY 25-24-28–77
21 Roger Sutton Toronto 25-24-24–73
22 Larry Fleischmann St. Clair Shores, MI 29-14-23–66

Stableford B
1 George Savoy St. Jean 39-36-37–112
2 Dan Milligan Hilton Head Island, SC 46-26-39–111
3 Peter Malkin Greenwich, CT 37-35-37–109
4 Bill Simione Deerfield Beach, FL 40-33-32–105
5 Dick McCleary Williamsport, MD 26-35-42–103
6 Wayne Edwards Tallahassee, FL 31-33-38–102
7 Robert Cassandro Old Brookville, NY 29-34-34–97
Raj Lawande Manassas, VA 33-32-32–97
9 Chuck Hunt Palos Verdes Estates, CA 32-34-30–96
Al Nickel Wilton, CT 30-33-33–96
11 Earl Storie Oakville 26-28-34–88
12 Don Crane Cambridge, MA 36-26-22–84
Mike Chiumento Palm Coast, FL 24-30-30–84
14 Bob Perrone Swarthmore, PA 26-22-33–81
15 David Pruett North Haven, CT 28-24-25–77
Don Ardinger Hagerstown, MD 28-25-24–77
Rob Wiessner Rolling Hills Estates, CA 25-25-27–77
18 Jeff Hires Palm Coast, FL 17-26-30–73
19 Jack Doyle Palm Coast, FL 21-23-28–72
20 Dan Finegan Toronto 29-18-23–70
21 Dick Stafford New York, NY 28-18-23–69
22 Ed McKeon Bethlehem, PA 21-20-27–68
23 Jimmie Adams Destin, FL 16-25-20–61

Ladies Championship – Gross
1 Carol Kunsman Presto, PA 86-86–172
2 Judy Adams Destin, FL 91-94–185
Judy Bennett Alpharetta, GA 89-96–185
4 Pamela Williams La Quinta, CA 94-95–189
5 Pam Woerner Burr Ridge, IL 95-95–190
6 Carol Milligan Bonita Springs, FL 96-95–191
7 Kate McMenimon Hingham, MA 96-102–198
8 Pat Perrone Swarthmore, PA 92-110–202
Net
1 Carol Milligan Bonita Springs, FL 76-75–151
2 Pam Woerner Burr Ridge, IL 76-76–152
3 Judy Bennett Alpharetta, GA 73-80–153
Pamela Williams La Quinta, CA 76-77–153
5 Carol Kunsman Presto, PA 78-78–156
6 Pat Perrone Swarthmore, PA 70-88–158
7 Judy Adams Destin, FL 79-82–161
Kate McMenimon Hingham, MA 77-84–161

Ladies Stableford
1 Rekha Lawande Manassas, VA 32-40–72
2 Carol Cerone Briarcliff Manor, NY 32-35–67
3 Melanie Cassandro Old Brookville, NY 33-29–62
4 Jane Mowat Toronto 32-28–60
Susan Auerbach Bronxville, NY 35-25–60
6 Lucy Thomas Stuart, FL 29-28–57
7 Kathy Olson Rockville, MD 30-25–55
8 Marianne Crane Cambridge, MA 24-30–54
9 Gayle Klouda Iowa City, IA 25-28–53
10 Irene Hynes Narragansett, RI 28-23–51
11 Susan Rohrer Sunapee, NH 26-23–49
12 Donna Hires Palm Coast, FL 25-23–48
13 Joanne Willis Vernon 26-19–45
14 Kris Chiumento Palm Coast, FL 25-18–43
15 Ginger Fennel Hagerstown, MD 20-17–37
16 Lynne Gruber Hagerstown, MD 25-8–33
17 Brenda Ardinger Hagerstown, MD 14-9–23

2014 National Two Man Team Championship

2014 ASGA National Two Man Team Championship
The American Club – Kohler, WI
July 20-23, 2014
River/Meadows Valley/Irish

Team Gross
1 Bill Downing (Akron, OH) and Alan Foster (Manlius, NY) 67-79-71–217 +1
2 Brad Faxon (Westport, MA) and Jim Twetten (Scottsdale, AZ) 75-82-75–232 +16
3 John Beirne (Orange, CT) and Steve Chernock (Orange, CT) 81-77-75–233 +17
4 Billy Harper (Hobe Sound, FL) and Steve Landis (Hobe Sound, FL) 75-86-75–236 +20
5 Ron Gottfred (Inverness, IL) and Donald McLauchlan (Oak Park, IL) 78-81-78–237 +21
6 Lloyd Slackman (Briarcliff Manor, NY) and David Weisberger (Larchmont, NY) 78-87-74–239 +23
7 John Lahey (San Francisco, CA) and Bob Lauer (Naples, FL) 77-82-81–240 +24
8 Bill Cline (Columbus, OH) and Tone Lester (Tyler, TX) 82-86-73–241 +25
9 Winston Jong (Mississauga) and Erle Stephens (Etobicoke) 77-85-81–243 +27
10 Roger Klouda (Iowa City, IA) and Mo Krausman (Clearwater, FL) 83-83-78–244 +28
11 Art Kelly (Scotsdale, AZ) and Bruce Milligan (Bonita Springs, FL) 82-87-78–247 +31
12 Gerald Bear (Glenview, IL) and Bob Moss (Conneaut Lake, PA) 83-87-79–249 +33
13 Don Brief (Maplewood, NJ) and Andy Naporano (Scottsdale, AZ) 77-90-83–250 +34
Laurence Schmid (Toronto) and Joe Schwab (Scottsdale, AZ) 79-89-82–250 +34
15 David Pruett (North Haven, CT) and Marty Harper (Falmouth, MA) 83-90-81–254 +38
16 Wayne Edwards (Tallahassee, FL) and Bill Mattice (Tallahassee, FL) 86-89-80–255 +39
Roger Miller (Burr Ridge, IL) and Ted Woerner (Burr Ridge, IL) 87-92-76–255 +39
18 Jeff Orlandini (Rolling Hills Estates, CA) and Rob Wiessner (Rolling Hills Estates, CA) 86-88-83–257 +41
19 C.C. Coghill (Palm Coast, FL) and Bob Feerick (Naples, FL) 85-89-84–258 +42
Mal Makin (Charlestown, RI) and Jo Rogers (Greenwich, CT) 87-89-82–258 +42
21 Joe Holmes (Norwalk, CT) and Al Nickel (Wilton, CT) 82-91-86–259 +43
22 Don O’Neil (Bayside, NY) and Jim Welsh (Morganville, NJ) 79-93-88–260 +44
23 Bill Simione (Deerfield Beach, FL) and Bob Simione (Hamden, CT) 85-95-87–267 +51
David Harabedian (Whittier, CA) and James Sullivan (Rancho Dominguez, CA) 87-98-82–267 +51
25 Larry Fleischmann (St. Clair Shores, MI) and Allen Northcutt (Louisville, KY) 87-102-91–280 +64
26 Fred Baggett (Tallahassee, FL) and Jay Walton (Tallahassee) 92-97-93–282 +66

Team Net
1 C.C. Coghill (Palm Coast, FL) and Bob Feerick (Naples, FL) 65-71-61–197 -19
2 John Beirne (Orange, CT) and Steve Chernock (Orange, CT) 72-66-63–201 -15
3 David Harabedian (Whittier, CA) and James Sullivan (Rancho Dominguez, CA) 66-76-63–205 -11
4 Ron Gottfred (Inverness, IL) and Donald McLauchlan (Oak Park, IL) 67-71-68–206 -10
5 Art Kelly (Scotsdale, AZ) and Bruce Milligan (Bonita Springs, FL) 69-73-65–207 -9
6 Joe Holmes (Norwalk, CT) and Al Nickel (Wilton, CT) 63-75-70–208 -8
7 Bill Downing (Akron, OH) and Alan Foster (Manlius, NY) 65-77-68–210 -6
8 Brad Faxon (Westport, MA) and Jim Twetten (Scottsdale, AZ) 69-75-67–211 -5
Don O’Neil (Bayside, NY) and Jim Welsh (Morganville, NJ) 63-75-73–211 -5
Billy Harper (Hobe Sound, FL) and Steve Landis (Hobe Sound, FL) 66-77-68–211 -5
Roger Klouda (Iowa City, IA) and Mo Krausman (Clearwater, FL) 74-71-66–211 -5
12 Winston Jong (Mississauga) and Erle Stephens (Etobicoke) 67-73-72–212 -4
David Pruett (North Haven, CT) and Marty Harper (Falmouth, MA) 67-76-69–212 -4
14 Wayne Edwards (Tallahassee, FL) and Bill Mattice (Tallahassee, FL) 70-75-68–213 -3
15 Don Brief (Maplewood, NJ) and Andy Naporano (Scottsdale, AZ) 65-78-71–214 -2
16 Bill Simione (Deerfield Beach, FL) and Bob Simione (Hamden, CT) 70-76-69–215 -1
John Lahey (San Francisco, CA) and Bob Lauer (Naples, FL) 69-75-71–215 -1
18 Gerald Bear (Glenview, IL) and Bob Moss (Conneaut Lake, PA) 73-75-68–216 E
Jeff Orlandini (Rolling Hills Estates, CA) and Rob Wiessner (Rolling Hills Estates, CA) 72-73-71–216 E
Lloyd Slackman (Briarcliff Manor, NY) and David Weisberger (Larchmont, NY) 70-80-66–216 E
21 Laurence Schmid (Toronto) and Joe Schwab (Scottsdale, AZ) 68-78-71–217 +1
22 Roger Miller (Burr Ridge, IL) and Ted Woerner (Burr Ridge, IL) 75-81-66–222 +6
23 Mal Makin (Charlestown, RI) and Jo Rogers (Greenwich, CT) 78-77-68–223 +7
24 Bill Cline (Columbus, OH) and Tone Lester (Tyler, TX) 76-80-68–224 +8
25 Larry Fleischmann (St. Clair Shores, MI) and Allen Northcutt (Louisville, KY) 76-87-75–238 +22
26 Fred Baggett (Tallahassee, FL) and Jay Walton (Tallahassee) 79-83-81–243 +27

Ladies Championship Gross
1 Geraldine McLauchlan Oak Park, IL 85-94–179
2 Kathleen Moss Conneaut Lake, PA 101-94–195
3 Ellen Northcutt Louisville, KY 101-96–197
4 Poppy Holmes Norwalk, CT 99-100–199
5 Carol Milligan Bonita Springs, FL 98-105–203
6 Pam Woerner Burr Ridge, IL 105-113–218

Ladies Championship Net
1 Geraldine McLauchlan Oak Park, IL 72-80–152
2 Kathleen Moss Conneaut Lake, PA 81-73–154
3 Poppy Holmes Norwalk, CT 78-77–155
4 Ellen Northcutt Louisville, KY 83-77–160
5 Carol Milligan Bonita Springs, FL 80-85–165
6 Pam Woerner Burr Ridge, IL 86-93–179

Ladies Stableford – Net
1 Gayle Klouda Iowa City, IA 29-29–58
2 Lori Mattice Tallahassee, FL 28-27–55
3 Diane Schwab Scottsdale, AZ 28-24–52
Judi Kelly Scotsdale, AZ 28-24–52
Sarah Bear Glenview, IL 26-26–52
6 Sandra Schmid Toronto 29-18–47
Susan Brewer Mississauga 23-24–47
Shannon Coghill Palm Coast, FL 23-24–47
9 Betty Edwards Tallahassee, FL 21-18–39

2014 Spring Championship

2014 ASGA Spring Championship
Final Results – Saucon Valley CC
Bethlehem, PA
May 4-7, 2014
Old/Weyhill/Weyhill

First Division – Gross
1 Ned Longson Rockville, MD 78-75-75–228 +13
2 David Weisberger Larchmont, NY 77-74-80–231 +16
3 Chip Ward South Burlington, VT 80-78-80–238 +23
Roy Teskey Toronto, ON 81-82-75–238 +23
5 Steve Chernock Orange, CT 81-78-82–241 +26
6 Bill Kunsman Presto, PA 78-86-82–246 +31
7 Donald Meyer Washington, DC 81-83-83–247 +32
8 Tom Paskins Blufton, SC 87-81-83–251 +36
9 Tex Spear Spring, TX 88-89-79–256 +41
10 Jeff Orlandini Rolling Hills Estates, CA 90-82-85–257 +42
11 Clayton Eisinger Potomac, MD 91-82-86–259 +44
12 Jeff Berger Burlington, VT 88-83-89–260 +45
Roger Maxon Purchase, NY 87-90-83–260 +45
14 Bruce Milligan Bonita Springs, FL 91-87-85–263 +48
15 Sam Boyd Palm Beach Gardens, FL 99-83-85–267 +52
16 Tom Healy Toronto, ON 96-91-83–270 +55
17 James Donovan Bronxville, NY 94-88-92–274 +59
18 Ric Behan Hagerstown, MD 102-89-93–284 +69
19 Bob Fennel Hagerstown, MD 97-95-98–290 +75
20 Gene Donovan Yonkers, NY 99-94-101–294 +79
21 Don O’Neil Bayside, NY 91-89-NC
Ronald Rucker Naples, FL 98-NC

First Division – Net
1 Ned Longson Rockville, MD 70-67-67–204 -11
2 Steve Chernock Orange, CT 72-69-73–214 -1
Donald Meyer Washington, DC 70-72-72–214 -1
4 David Weisberger Larchmont, NY 72-69-75–216 +1
5 Roy Teskey Toronto, ON 74-75-68–217 +2
6 Bill Kunsman Presto, PA 69-77-73–219 +4
7 Tom Paskins Blufton, SC 77-71-73–221 +6
Roger Maxon Purchase, NY 74-77-70–221 +6
9 Tom Healy Toronto, ON 80-75-67–222 +7
10 Jeff Orlandini Rolling Hills Estates, CA 79-71-74–224 +9
11 Bruce Milligan Bonita Springs, FL 79-75-73–227 +12
12 Sam Boyd Palm Beach Gardens, FL 86-70-72–228 +13
13 Tex Spear Spring, TX 79-80-70–229 +14
James Donovan Bronxville, NY 79-73-77–229 +14
15 Chip Ward South Burlington, VT 78-76-78–232 +17
16 Jeff Berger Burlington, VT 79-74-80–233 +18
17 Clayton Eisinger Potomac, MD 84-75-79–238 +23
18 Bob Fennel Hagerstown, MD 81-79-82–242 +27
19 Ric Behan Hagerstown, MD 90-77-81–248 +33
20 Gene Donovan Yonkers, NY 84-79-86–249 +34

Stableford Division
1 Ken Auerbach Bronxville, NY 34-44-37–115
2 Hal Parrish Manassas, VA 34-40-40–114
3 James Sullivan Rancho Dominguez, CA 31-46-33–110
4 Mo Krausman Clearwater, FL 33-41-34–108
5 David Pruett North Haven, CT 35-39-33–107
6 Peter Malkin Greenwich, CT 37-33-34–104
William Leasure Tampa, FL 37-32-35–104
8 C.C. Coghill Palm Coast, FL 28-35-37–100
9 Dick Gruber Hagerstown, MD 38-33-27–98
David Splaine West Newbury, MA 29-36-33–98
11 Wayne Edwards Tallahassee, FL 31-37-29–97
12 Andy Cerone Briarcliff Manor, NY 29-39-27–95
Sammy Masui Lake Mary, FL 28-32-35–95
14 Bob Payne San Diego, CA 30-36-26–92
Mike Irish Fairfield, CT 26-35-31–92
16 Dan Snow Haymarket, VA 31-30-30–91
Al Nickel Wilton, CT 27-29-35–91
18 Mike Brewer Mississauga, ON 25-30-34–89
Mike Lane Estero, FL 27-35-27–89
20 Jim Welsh Morganville, NJ 28-30-28–86
21 Joe Germano Mamaroneck, NY 25-27-31–83
22 Mickey Sutfin Orange, CT 22-25-34–81
23 Raj Lawande Manassas, VA 28-29-23–80
24 Bill Hall River Edge, NJ 21-26-31–78
25 Thomas Holley Wichita Falls, TX 21-27-29–77
26 Don Brief Maplewood, NJ 24-35-15–74
Gary Rathburn Tulsa, OK 23-34-17–74
28 David Harabedian Whittier, CA 18-22-32–72
29 Jack Doyle Palm Coast, FL 13-30-27–70
30 David Theroux Middlebury, CT 19-26-24–69
31 Jim Zucker New York, NY 14-28-22–64

Ladies Stableford Gross
1 Carol Kunsman Presto, PA 17-18–35
2 Rekha Lawande Manassas, VA 6-5–11
3 Susan Brewer Mississauga, ON 3-6–9
4 Shannon Coghill Palm Coast, FL 1-7–8
5 Jeanne Leasure Tampa, FL 2-5–7
6 Polly Doyle Palm Coast, FL 1-2–3

Ladies Stableford Net
1 Rekha Lawande Manassas, VA 34-37–71
2 Shannon Coghill Palm Coast, FL 29-33–62
3 Carol Kunsman Presto, PA 29-29–58
4 Susan Brewer Mississauga, ON 23-30–53
5 Jeanne Leasure Tampa, FL 17-27–44
6 Polly Doyle Palm Coast, FL 9-8–17

2014 Better Ball

2014 ASGA Better Ball of Pairs Championship
Final Results – Casa de Campo
La Romana, Dominican Republic
February 6-9, 2014
Teeth of the Dog/Dye Fore/Teeth of the Dog

Team Gross
1 Billy Harper (Hobe Sound, FL) and Rick McKinnish (Wagener, SC) 73-70-69–212 -4
2 William Brower (Jupiter, FL) and Fred Putney (Jupiter, FL) 72-74-72–218 +2
3 Ken Kinsey (Iowa City, IA) and Roger Klouda (Cedar Rapids, IA) 76-74-74–224 +8
4 Duff Duffy (Jupiter, FL) and Phil Morse (Lake George, NY) 77-75-73–225 +9
5 Chuck Sammons (Estero, FL) and Buzz Tarver (Lakeland, FL) 74-77-75–226 +10
6 Bill Franz (Naples, FL) and Mike Lane (Estero, FL) 75-75-80–230 +14
7 Al Durrett (Ft. Myers Beach, FL) and Ronald Rucker (Naples, FL) 76-79-77–232 +16
8 Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL) 81-77-76–234 +18
9 Tone Lester (Tyler, TX) and Michael Matthew (Abilene, TX) 83-83-72–238 +22
10 Mike Brewer (Mississauga) and Roger Sutton (Toronto) 84-83-73–240 +24
11 Dick Anthony (Westerly, RI) and Mal Makin (Charlestown, RI) 87-80-75–242 +26
12 John Mackay (Wayzata, MN) and Ed Mauro (Narragansett, RI) 80-79-84–243 +27
13 Jack Huse (Derry, NH) and Tom Sweeney (North Haven, CT) 83-80-81–244 +28
14 Charlie Johnson (Woodbridge, CT) and Ron Tydings (St. Petersburg, FL) 87-82-80–249 +33
15 Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Mike Irish (Fairfield, CT) 81-84-85–250 +34
16 Dale Heidt (Alpharetta, GA) and Ted Woerner (Burr Ridge, IL) 84-90-78–252 +36

Team Net
1 Ken Kinsey (Iowa City, IA) and Roger Klouda (Cedar Rapids, IA) 64-63-61–188 -28
2 Terry Averdick (Palm Coast, FL) and C.C. Coghill (Palm Coast, FL) 66-64-61–191 -25
3 Billy Harper (Hobe Sound, FL) and Rick McKinnish (Wagener, SC) 66-64-62–192 -24
4 Mike Brewer (Mississauga) and Roger Sutton (Toronto) 68-69-57–194 -22
5 Bill Franz (Naples, FL) and Mike Lane (Estero, FL) 63-65-67–195 -21
6 Al Durrett (Ft. Myers Beach, FL) and Ronald Rucker (Naples, FL) 65-67-64–196 -20
7 Duff Duffy (Jupiter, FL) and Phil Morse (Lake George, NY) 68-67-64–199 -17
8 Charlie Johnson (Woodbridge, CT) and Ron Tydings (St. Petersburg, FL) 70-65-65–200 -16
William Brower (Jupiter, FL) and Fred Putney (Jupiter, FL) 66-68-66–200 -16
10 John Mackay (Wayzata, MN) and Ed Mauro (Narragansett, RI) 65-67-69–201 -15
11 Chuck Sammons (Estero, FL) and Buzz Tarver (Lakeland, FL) 66-69-67–202 -14
12 Jack Huse (Derry, NH) and Tom Sweeney (North Haven, CT) 69-67-67–203 -13
13 Dick Anthony (Westerly, RI) and Mal Makin (Charlestown, RI) 74-69-62–205 -11
Tone Lester (Tyler, TX) and Michael Matthew (Abilene, TX) 70-72-63–205 -11
15 Dale Heidt (Alpharetta, GA) and Ted Woerner (Burr Ridge, IL) 67-76-63–206 -10
16 Andy Cerone (Briarcliff Manor, NY) and Mike Irish (Fairfield, CT) 68-71-71–210 -6

Ladies Championship Gross
1 Susan Duffy Jupiter, FL 84-84–168 +24
2 Susan Morse Lake George, NY 90-93–183 +39
3 Pam Woerner Burr Ridge, IL 91-93–184 +40
4 Karen Mauro Narragansett, RI 94-92–186 +42
Susan Mackay Wayzata, MN 90-96–186 +42

Ladies Championship Net
1 Pam Woerner Burr Ridge, IL 69-72–141 -3
2 Susan Duffy Jupiter, FL 76-76–152 +8
3 Susan Morse Lake George, NY 75-79–154 +10
4 Susan Mackay Wayzata, MN 74-82–156 +12
5 Karen Mauro Narragansett, RI 79-78–157 +13

Ladies Stableford – Net
1 Gayle Klouda Cedar Rapids, IA 35-36–71
Carol Cerone Briarcliff Manor, NY 35-36–71
3 Shannon Coghill Palm Coast, FL 35-35–70
4 Mary Lynn Putney Jupiter, FL 35-32–67
5 Laurel Brower Jupiter, FL 34-31–65
Susan Brewer Mississauga 35-30–65
7 Anne Sweeney North Haven, CT 36-26–62
8 Susan Anthony Westerly, RI 29-32–61
9 Sue Averdick Palm Coast, FL 30-26–56